Dobrý den. V červenci 2010 jsme měli s manželem svatbu. Děti nemáme. Manžel si před svatbou koupil dům a také hypotéka - milión v slovenská korunách - je na jeho jméno. V říjnu 2010 nám moji rodiče přispěli na rekonstrukci domu penězi a také poskytli náležitosti do domu - celkem asi v hodnotě 10 000 eur. Manžel dům rekonstruoval spolu se svým bratrem, který s námi (na manželovu žádost) býval. Bratr byl student, býval s námi a samozřejmě jsme se o něj starali - živili jsme ho a on nám "jakože" pomáhal rekonstruovat dům. Bydleli jsme v podnájmu, protože v tom domě se ještě bydlet nedalo. Mně toto soužití nevyhovovalo - protože naše manželství od začátku nefungovalo správně - manžel se věnoval pouze domu a bratrovi. A tak jsem manžela, spolu se svými rodiči, několikrát žádala, aby se bratr odstěhoval. Následně se vyskytly problémy, které způsobovalo bydlení manželova bratra s námi. Rekonstrukce trvala nečekaně dlouho - manžel odmítal pomoc např. mých rodičů a tvrdil, že nejlepší to bude, pokud to udělají oni sami a tímto celkově prodlužoval ukončení rekonstrukce. Absolutně nechápal a dodnes nechápe- proč by s námi bratr nemohl žít, když nám pomáhá. Nepomohly ani návrhy ze strany mých rodičů, protože manželství nefungovalo ve své podstatě, ať bratr bývá v podnájmu a oni mu budou přispívat na nájem. Manželovi rodiče také neviděli problém v tom, že bratr s námi bydlí. Mají totiž v rodině problematické vztahy, pro které manžel i jeho bratr, údajně nemohou žít doma. Tyto důvody mi však nebyly nikdy zvýrazněno. Jejich rodiče jsme během 10 letého vztahu navštívili asi dva krát. Kvůli psychickému tlaku z jejich strany a po nedodržení několika dohod o odstěhovat se manželova bratra jsem se rozhodla strávit nějaký čas u svých rodičů. Když jsem se - v září 2010 - vrátila na podnájem, manžel i švagr již byly přestěhování do zrekonstruovaného domu - o stěhování jsem nic nevěděla - a do dnešního dne tam žijí společně. S manželem komunikujeme sporadicky. On ví, že mně společné žití s jeho bratrem vadí, ale opakovaně se o této věci odmítá bavit a považuje tento můj problém za nepodstatný. Z těchto důvodů velmi reálné zvážit podání žádosti o rozvod. Chci se ale zeptat, čí mam Nějakou šanci, že manžel mi peníze vrátí. Kromě peněz, které moji rodiče vložili do rekonstrukce domu jsem spolu s nim několik let splácela hypotéku na jeho dům. Dům se ani po svatbě nerozhodl přepsat i na mě. Nikdy jsem od domu ani nedostala klíč a od rekonstrukce žiji v podnájmu už tři roky. Obavám se, že existuje nějaká promlčecí lhůta, která když uplyne, nebudu mat nárok na žádání vrácení těch investic. Asi před rokem - když jsme už spolu nežili téměř dva roky - jsem mu dala podepsat papír, ve kterém potvrzuje, že moji rodiče mu tyto peníze poskytli. Je tam uvedená nepřesná částka a papír nebyl podepsán před notářem. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v případě rekonstrukce domu během manželství a vložení prostředků do této rekonstrukce je možné řešit v soudním řízení. Je však rozdíl, zda peníze na rekonstrukci domu poskytli Vaši rodiče jen jemu, nebo oběma manželům, nebo jen Vám a Vy jste ty peníze investovali do rekonstrukce domu. SJM se řeší odlišně jako řízení, ve kterém žádáte vydání bezdůvodného obohacení.
Podle toho, kterou z výše uvedených možností si vyberete jako tu správnou podle toho se bude řešit i promlčení. Pokud peníze poskytli rodiče pouze jemu, pak promlčení nastane podle toho, jak se dohodli, kdy jim peníze vrátí. Pokud neměli uzavřenou žádnou dohodu a dali mu peníze bez právního důvodu, pak je promlčecí lhůta 2 roky ode dne poskytnutí peněz. Pokud se dohodli, že jim peníze vrátí v určitý okamžik, pak od tohoto okamžiku plyne premčacia lhůta.
Ideální případ je ten, kdy by peníze byly poskytnuty rodiči Vám a Vy jste je během manželství investovali do nemovitosti manžela, tehdy by výše uvedené promlčecí lhůty neplatili, resp. nakolik jste manželé dluh by určitě nebyl ještě promlčen.
Doporučuji Vám osobní konzultace v naší kanceláři, podíváme se na Váš případ. Pokud máte zájem o osobní setkání, zavolejte mi a dohodneme si konkrétní termín schůzky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, manžel získal od otce nemovitost - rodičovský byt darovací smlouvou během manželství a po smrti otce byt prošel kompletní rekonstrukcí ze společných peněz. Manžel odmítá přepis půlky bytu na mě. Je možné dosáhnout to jinou cestou? Jak by to bylo v případě rozvodu?
Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následovně:
1. / Za současného právního stavu nemůžete manžela za trvání manželství donutit, aby přepsal podíl na bytě na Vás. Píšete, že rekonstrukci jste realizovali ze společných prostředků, proto prepokdlaáme, že doklady o uvedeném existují, případně si je odložte pro případ Vaší potřeby v budoucnosti. Stav rekonstrukce lze zdokumentovat i fotografiemi, případně i znaleckým posudkem.
2. / V otázce nepíšete, zda v předmětném bytě máte i trvalé bydliště. V případě zániku BSM ve smyslu ust. § 150 Obč. zákoníku platí, že při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti.
3. / V otázce nepíšete, zda v předmětném bytě máte i trvalé bydliště. Toto uvádíme z důvodu, že i když nejste držitelem bytu resp. ani jeho části vzniká Vám ze zákona odvozené právo bydlení av případě zániku BSM povinnost bývalého manžela zajistit Vám odpovídající bytovou náhradu. V této věci je několik rozhodnutí soudů a stanovisek NS SR NS ČR / §§ 713 a 853 Obč. zákoníku /. Podobnou otázku jsme řešili v naší poradně např. i zde: https://ficek.sk/pravna-poradna/nahradny-byt-po-rozvode-757 .
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, že pokud máme s manželem společný byt, který se prodá a peníze se použijí na úpravu domu, který zdědil manžel během manželství, v případě rozvodu mám nárok na polovinu z těch peníze?
Dobrý den,
ano v takovém případě máte nárok na polovinu toho, co bylo vynaloženo ze společného majetku na výlučný majetek jednoho z manželů. Doporučuji si mít o tom ale doklady, kolik se přesně vynaloženo na úpravu domu a kdy. Protože důležité bude dokazování.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu