Otázka

Půjčka během manželství


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, potřebuji informaci. Po 2 měsících manželství jsem se dozvěděla, že manžel je zadlužený "až po uši". Ma půjčky v bankovních i nebankovních subjektů. Jde mi o konkrétní 2 přes Quatro, ve výši 10 000e. Požádal o nich přes internet, bez mého vědomí, souhlasu a podpisu. Jsem brána jako spoludlužník?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za Vaši otázku, ke které si dovolujeme vyjádřit následující právní názor.


Otázka, zda manžel odpovídá za závazky druhého manžela vzniklé před uzavřením manželství je velmi častou otázkou. Mnozí se často obávají, že dluhy automaticky přecházejí na druhého manžela, avšak není tomu tak. Je totiž třeba rozlišovat zejména dvě situace. První je, pokud má manžel dluhy před vznikem manželství. Druhou je, pokud jeden z manželů uzavře smlouvu o půjčce nebo úvěrovou smlouvu až po uzavření manželství.


Dluh manžela před vznikem manželství


Odpověď na tuto otázku dává už samotné ustanovení § 143 občanského zákoníku, podle kterého Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.


Řečeno jinými slovy, do společného majetku (SJM) patří jen ty věci, které některý z manželů nabyl po uzavření manželství, kromě darů, dědictví apod. Podle ustálené rozhodovací praxe soudů se toto ustanovení má analogicky použít i na závazky manželů, tedy pohledávky nebo dluhy.


Pokud tedy manžel uzavřel smlouvu o půjčce, resp. smlouvu o úvěru ještě před vznikem manželství, jde o jeho výlučný závazek, a proto je dlužníkem jen on sám. Vy, jako jeho manželka dlužníkem nejste. Na to, abyste byli dlužníkem byste museli například, převzít jeho dluh, zda přistoupit k dluhu jako spoludlužník, resp. vzít si půjčku společně. Pokud nejste na smlouvě jako spoludlužník uvedena, pak je manžel povinným dluh uhradit jen Váš manžel.


Je však třeba uvést, že tento dluh by nemohl být hrazen například z vaší výplaty (například nařízením exekučních srážek ze mzdy). Naopak, exekutor by mohl nařídit srážky jen z manželovy mzdy, resp. by mohl postihnout jen majetek, který patří do jeho výlučného majetku (ne do SJM). Jde o majetek, který nabyl ještě před manželstvím, nebo dary nebo dědictví. Podle ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů.


Uzavření smlouvy o půjčce jedním z manželů za trvání manželství


Pokud se jeden z manželů rozhodne uzavřít smlouvu o půjčce, zda smlouvu o úvěru, nepotřebuje k tomu souhlas druhého manžela. Za splnění ostatních zákonných podmínek se bude i v případě absence souhlasu druhého manžela jednat o platný závazek. Jen tomuto manželovi vznikají z tohoto závazku práva a povinnosti. Je však třeba podotknout, že na základě již výše uvedeného ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku, podle kterého Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů, je druhý manžel povinen strpět případný výkon rozhodnutí (exekuci), i když na smlouvě nefiguruje jako dlužník. Opět platí to, že exekutor nemůže sáhnout na majetek patřící výlučně manželovi, který tuto smlouvu neuzavřel (který není dlužníkem), např. dary, dědictví, osobní věci, věci sloužící k podnikání a podobně. Stejně nemůže manželovi-nedlžníkovi, nařídit srážky ze mzdy. Na tuto mzdu však v konečném důsledku může sáhnout, ale až když je vyplacena (např. Zaslána na účet), protože až tehdy se mzda manžela stává předmětem SJM. Vzhledem k tomu, že společné jmění spočívá na tom principu, že manželé nemají vymezené podíly, ale jsou jako kdyby vlastníky celého majetku patřícího do SJM, může nastat i situace, kdy se dluh jednoho manžela vzniklý během manžela uhradí ze společného majetku, o jehož nabytí se z větší části přičinil manžel-nedlžník (např. měl větší příjmy apod.) a to dokonce až v takovém rozsahu, že se dluh uhradí i ze společného majetku.


V této souvislosti si dovoluji uvést jedno z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR:


"Ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku zohledňuje výše uvedený pojmový znak SJM - bezpodielovosť. Jelikož v SJM neexistují podíly žádného ze spoluvlastníků (manželů) na společné věci, nemůže se věřitel při vymáhání své pohledávky, která vznikla za trvání manželství jen vůči jednomu z manželů, omezit pouze na "podíl" tohoto manžela (dlužníka) na společném majetku. Uvedené ustanovení proto umožňuje, aby věřitel dosáhl uspokojení své pohledávky i z těch věcí, kterých je dlužník bezpodílové spoluvlastníkem. Předpokladem možnosti postupu podle tohoto ustanovení je


a / existence pohledávky vzniklé pouze vůči jednomu z manželů za trvání manželství (samostatný dluh) a


b / vedení výkonu rozhodnutí (exekuce) i na majetek, který patří do SJM.


I když ve vztahu k věřiteli nejde v případě druhého manžela, který sám není dlužníkem, o jeho osobní závazek, je tento manžel povinen strpět, aby věřitele pohledávka byla při výkonu rozhodnutí (při exekuci) uspokojena iz majetku, který patří do SJM obou manželů. V případě, kdy nařízeným výkonem rozhodnutí (exekucí) mají být postiženy věci, které tvoří předmět SJM, stává se manžel dlužníka účastníkem řízení (§ 37 odst. 1 exekučního řádu). S tím souvisí i ustanovení § 55 odst. 1 exekučního řádu, podle kterého právo na věc, které nepřipouští exekuci, může třetí osoba (v daném případě žalobkyně) uplatnit vůči oprávněnému (v daném případě vůči žalovanému) u soudu návrhem na vyloučení věci z exekuce.


(usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 22. listopadu 2010, sp. zn. 3 Cdo 8/2010) "


Závěrem si tedy dovolím uvést, že dluh vzniklý uzavřením smlouvy jedním z manželů na Vás neprochází a nejste brána jako spoludlužník, avšak při výkonu rozhodnutí (exekuci) jste povinna strpět uspokojení pohledávky ze společného majetku, jak bylo popsáno výše.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, s partnerem plánujeme společné bydlení v poměru půl na půl. Partner mě finančně prostředky na koupi celého bytu, ale já ne. Chtěla bych si od něj oficiální cestou (písemná kontrola záznamů) půjčí na 1/2 bytu. Proto bych se chtěla informovat, zda můj Závazek vůči němu setrva Ačkoliv se vezmeme a staneme manželem, nebe je nutné v dané smlouvě o půjčce uvést, že se pohledávky mého partnera vůči mně nemění ani po Uzavření manželství? Předem Vam dakujem za radu.

18.08.2022
Odpověď

Dobrý den, Váš Závazek splatit půjčky Vašemu příteli se uzavřený manželství nezmění. Změní se však charakter peněžních prostředků, kterými budete půjčky splácet. Uzavřená manželství vzniká k věcem nabytí za jeho trvání (mimo zákonných výjimek) společné jmeno manželů (SJM). Patří zde i všechny vyplacené mzdy nebe jiné odměny za práci. To znamená, že POkud po Uzavření manželství zákonným způsobem nezrušíte SJM nebe nezužuje jeho zákonný rozsah, budete splácet Váš osobní Závazek se společným prostředků, POkud na jeho hrazení nepoužijete Váš výlučný majetek. Uvedené skutečnosti Vám Během manželství nemusí zpusob žádné komplikace, avšak problém Může nastat dopoledne, POkud dojde k vypořádání majetku Patricio do SJM. Jednou ze základních zásad, které se uplatňují při vypořádání SJM, je povinnost manžela nahradit to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho osobním majetek.

Můžete to udělí, že sepíšete smlouvu o půjčce a dohodnete se tak, že lhůta splatnosti půjčky určí manžel. Zároveň si zrušíte SJM Během manželství soudní cestou. Smlouvu o půjčce si stahovat zdarma ze stránky www.zmluvaopozicke.sk
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, půjčí jsem známému Peníze - mám smlouvu o půjčce - ta je zajištění blankosměnku. Jelikož dluh v dohodnutém termínu vyplacen nebyl - dlužníků ho sporadicky splácet, cca rok už skoro vůbec, Zajímá mě, jestli je jeho manželka automaticky spoludlužník. Hlavně z pohledu exekuce. Dlužníků je totiž živnostník, ale jeho manželka pracuje ve státní správě. Takže srážky ze mzdy by se daly realizovat pouze u ní. Svatbu mele Počátkem roku 2013. Peníze jsem mu půjčí v únoru 2014. Dopředu děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku předvídat případy, kdy si půjčky nebe úvěr vezme pouze jeden z manželů. V tomto případě je dlužníkem pouze tento manžel, který se podepsal pod smlouvu o půjčce. Jeho manželka není ze zákona spoludlužníka při tomto dluhu. To však neznamená, že není možné dluh jednoho z manželů, který vznikl za trvání manželství vymáhat z majetku Patricio do společného jmeno manželů. V případě, že byste proti Vašemu dlužníků mele pravomoci a proveditelné soudní rozhodnutí znějící na určité plnění, tak v rámci exekučního řízení by bylo možné tuto Vaši pohledávky vymáhat iz majetku Patricio do BSM. Považuj za DŮLEŽITÉ upozornit na to, že není možné postihnout druhého manžela, který není účastníkem smlouvy o půjčce, srážky ze mzdy. Mzda se totiž stává součástí BSM až jeho vyplácení na účet manžela, nárok na mzdu (z něhož se vypočítávají srážky) nepatří do BSM. Tzn. že druhého manžela nelze postihnout srážky ze mzdy, ale POkud mu bude mzda vyplacena na účet vedený v bance, je možné tuto částku vymoci z účtu druhého manžela (jeho příjem na účtu doposud podléhá exekuci).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den chci se zeptat, s manželem nežijeme ve společné domácnosti od minulého roku prosince 2015, v srpnu nás čeká rozvod a manžel bydlí v domě, který nabyl před uzavřením manželství, ale hypotéku jsme přeplácení a už jsem vedená jako spoludlžníčka, protože jsme dům along předělávali ... Plus k tomu má manžel vela malých půjček z nebankoviek a stále se mi vyhrožuje, že to musím platit i když to není na mé jméno, ale bral to na sobě Během manželství ... tak Vás prosím o radu, zda se ty malé půjčky týkají i mě. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, v případě dluhů nabytých za trvání manželství jste povinna podílet se na dluhovou službu pouze, POkud jste na smlouvy o půjčce nebo úvěru uvedena jako spoludlžníčka. Tzn. že ve Vašem případě jste povinna se podílet pouze na splátky Refinancování hypotéky, kde jste podle Vašich slov uvedena jako spoludlžníčka. Při splácení splátek Refinancování hypotéky jste povinna hradit 1/2 každé splátky, není-li mezi vámi dohodnout jiný poměr. U ostatních "malých" půjčky Vašeho manžela ně jste povinná jakýmkoliv způsobem se podílet na splácení splátek. Ačkoliv jeho dluhy vznikly za trvání Vašeho manželství, ale na smlouvy o půjčce nebo úvěru je uveden pouze on jako dlužníků, jde o jeho výlučné dluhy. Považuj za DŮLEŽITÉ upozornit na ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku, podle kterého POkud dluh některých z manželů vznikl za trvání manželství je možné při výkonu rozhodnutí uspokojit pohledávky věřitelů iz majetku Patricio do SJM. Tedy iz Vašeho majetku Patricio do SJM (např. Z Vašeho příjmu, který je Vám zasílání na Váš účet). Vzhledem k výhrůžky Vašeho manžela Vám doporučuji po rozvodu manželství co nejdříve uzavřít dohodu o vypořádání SJM, resp. podat žalobu o vypořádání SJM, aby Vaše SJM bylo co nejdříve vypořádání a jeho případné problémy s dluhy se Vás nedotkly.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer! Chtěla bych se zeptat jak se dá řešit, když manžel opustí manželku a neplatí půjčky, které si nadělil Během doby co žije s přítelkyní a není ještě rozvedený, as manželkou už nežije. Za velmi brzká odpověď předem Děkuji.


07.03.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud si manžel neplní půjčky, které si vzal Během manželství, muzea to Mít negativní dopad na manželku, protože věřitelé MOHOU zadat uspokojit své pohledávky z majetku Patricio do BSM, tedy iz příjmu manželky.



Řešení je tedy rozvod nebe zrušení BSM Během manželství.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Půjčka během manželství" a chcete pomoci?

Podotázka

Já bych se chtěla informovat pokud manžel vezme půjčku, se kterou já nesouhlasím existuje nějaká smlouva mezi manžely ohledně majetku, aby pokud náhodou dojde k exekuci, aby nežádali na můj majetek, který jsem nabyla během manželství? A pokud ano tak jaká a za kým a kde mám jít ji sepsat. Děkuji.

22.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku zasíláme následující odpověď:

I. / Ve věci máte ve smyslu ust. Obč. zákoníku několik možností:

1. / Sepsat dohodu o zúžení společného jmění, kterou musí ale sepsat notář.

2. / I za trvání manželství lze podat návrh k soudu na zrušení společného jmění nakolik manžel zbytečně zadlužují rodinu, protože finanční prostředky nejdou ve prospěch rodiny.

Citujeme ust. § 148 odst. 2 občanského zákoníku:

"Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství."

II./ Výše uvedená dohoda o zúžení společného jmění má účinky pouze do budoucnosti a tedy majetek nabytý do té doby do společného jmění zůstává v SJM.

Chceme uvést, že podle § 147 Obč. zákoníku platí, že "pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů. To neplatí, pokud jde o pohledávku věřitele jednoho z manželů, kteří se dohodli podle ustanovení § 143a , pokud tato pohledávka vznikla při používání majetku, který nepatří do společného jmění manželů. "

Pokud by Váš manžel byl podnikatelem, také můžete podat návrh na zrušení SJM během manželství právě z důvodu výkonu podnikatelské činnosti, v případě, že provádíte podnikatelskou činnost oba, může návrh na soud na zrušení SJM podat kterýkoli z manželů.

Na základě výše uvedeného doporučujeme kontaktovat notáře k sepsání zápisu o zúžení SJM, bude však zapotřebí i souhlas Vašeho manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat ohledně majetkového vypořádání při rozvodu (jde o SJM). 1. / Do společného jmění manželů patří i spořicí účet, který je založen na jméno společného dítěte? 2. / Stav - hodnota majetku se zjišťuje ke konkrétnímu datu (např. Ke dni podání žádosti o rozvod)? Děkuji.

02.11.2023
Odpověď

Dobrý den,
předkládáme pro Vás následující odpověď:
Podle ust. § 143 občanského zákoníku platí (citujeme):
"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

§ 149:
(1) Jestliže zanikne společné jmění, provede se vypořádání podle zásad uvedených v § 150.
(2) Jestliže dojde k vypořádání dohodou, jsou manželé povinni vydat si na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali.
(3) Jestliže se vypořádání n evykoná dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.
(4) Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu , v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.

(5) Jestliže se po vypořádání společného jmění manželů rozhodnutím soudu nebo dohodou objeví majetek, který nebyl zahrnut v rámci vypořádání, platí pro něj domněnka uvedená v odstavci 4. "

Pokud za trvání manželství bylo založeno spoření pro dítě, peníze na účtu patří do bezdpodielového spoluvlastnictví manželů podle stavu ke dni rozvodu, samozřejmě pokud účet bude existovat.

V případě, že dojde k rozvodu manželství, pro vypořádání dohodou je věcí bývalých manželů jak se dohodnou.

Pro vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví cestou soudu platí pravidla v ust. § 150 Obč. zákoníku:

"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "

V případě soudního řízení o vypořádání SJM může dojít mezi bývalými manželi k uzavření smíru.

Pravidla pro oceňování majetku, který je předmětem vypořádání, občanský zákoník nestanoví. Vychází se ze stavu majetku jako aktiv a pasiv podle stavu ke dni zániku manželství, nejčastěji rozvod.

Pokud se jedná o hodnotu tohoto majetku, v zásadě se použije se tržní cena v době vypořádání. Je to tak z důvodu, že mezi rozvodem manželství a vypořádáním cestou soudu může uplynout i delší časové období a hodnota některých věcí může být vyšší nebo i nižší.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace