Dobrý den. Je právně v pořádku, pokud ještě před podáním návrhu o rozvod prodáme byt, který máme v SJM, peníze si rozdělíme 50/50 a podepíšeme si, že jsme se majetkově vypořádali, nemovitost prodali. Pokud manžel do jednání o rozvodu své peníze utratí a mně mé za prodej bytu zůstanou na účtu (na koupi bytu po rozvodu a po zrušení SJM), bude soud při zkoumání mých majetkových poměrů pro stanovení výživného přihlížet k tomu, že já mám na účtu ty peníze za prodej a manžel už ne, tedy může mi přisoudit níže výživné jen proto, že já ty peníze nemine? Nebo je mám po prodeji přesunout na jiný účet, který nebude můj? Děkuji.
dobrý den
podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "
Pouze zánikem manželství zanikne i SJM. Nemovitost prodat můžete, avšak peníze které získáte jsou stále v SJM. Manželé se mohou dohodnout na zúžení SJM, ale tato dohoda vyžaduje formu notářského zápisu.
Je možné, abyste po zániku manželství uzavřeli dohodu o vypořádání SJM, kde zahrnete i peníze z prodeje nemovitosti.
Při určení výše výživného je možné aby soud schválil dohodu. Podle § 62 odst. 1, 2 zák. č. 36/2005 Sb. o rodině: "1) Plnění vyživovací povinnosti rodičů k dětem je jejich zákonná povinnost, která trvá do doby, než děti nejsou schopny samy se živit. 2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat: Dům jsme si postavili za manželství a je napsán na manžela. Prosím může manžel takový dům prodat před rozvodem bez mého souhlasu? Děkuji za odpověď
Dobrý den. Vzhledem k tomu, že dům jste postavili během trvání manželství, měl by patřit do BSM bez ohledu na to, že je v katastru evidován pouze na Vašeho manžela. Při případném prodeji tohoto domu jde tedy o dispozici společným majetkem, která se však vymyká z rámce běžných záležitostí. Prodej tohoto domu by proto měl mít i Váš souhlas. V opačném případě totiž bude kupní smlouva na tento dům relativně neplatným právním úkonem (§ 145 odst. 1 ve spojení s § 40 a občanského zákoníku).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Bydlíme v bytě mého strýce, jehož majitelem je on, my jsme v podnájmu. Chtěli bychom si odkoupit byt ale nakolik strýc s manželkou se rozvádějí nelze nyní byt odkoupit? Pokud neskončí rozvod a majetkové rozdělení nedá se byt odkoupit pouze po skončení sporů? Děkuji.
Dobrý den,
probíhající soudní řízení o rozvod manželství není ten důvod, aby nemohlo dojít k prodeji majetku - bytu ve společném jmění manželů pokud s tím vlastníci souhlasí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat ohledně dohody o rezervaci nemovitosti. Spolu s manželkou jsme koupili byt, který chceme prodat a jít do domu. Podepsal jsem tuto dohodu přičemž mame společné jmění ale, protože manželka nemohla přijít na podpis v daný den napsala se dohoda pouze na mě. Je tam napsáno, že v případě pokud nepodepíšu kupní smlouvu tak platíme 1500 e sankcí. Chci se zeptat, zda je tato dohoda platná bez jejích údajů v ní a bez jejího podpisu a také, zda musíme zaplatit 1500 e sankci, protože jsme si to rozmysleli. Děkuji.
Dobrý den,
textu otázky rozumíme tak, že jste se rozhodli prodat byt prostřednictvím realitní kanceláře a za tímto účelem jste podepsali zprostředkovatelskou smlouvu, z níž vyplývá, že v případě, že nepodepíšete kupní smlouvu na prodej Vašeho bytu, který prodej zprostředkuje realitní kancelář, budete muset zaplatit smluvní pokutu 1500 €. Smlouvu jste podepsali pouze Vy jako manžel.
Smlouva s realitní kanceláří podléhá kromě jiných i ustanovením zákona o ochraně spotřebitele a ust. Občanského zákoníku.
Podle ust. § 53 Obč. zákoníku platí / citujeme /:
"(1) Spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat ustanovení, které způsobují významnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran v neprospěch spotřebitele (dále jen" nepřijatelná podmínka "). To neplatí, pokud jde o smluvní podmínky, které se týkají hlavního předmětu plnění a přiměřenosti ceny , pokud tyto smluvní podmínky jsou vyjádřeny určitostí, jasně a srozumitelně nebo pokud byly nepřijatelné podmínky individuálně sjednané.
(2) Za individuálně sjednané smluvní ustanovení se nepovažují takové, s nimiž měl spotřebitel možnost seznámit se před podpisem smlouvy, pokud nemohl ovlivnit jejich obsah.
(3) Jestliže dodavatel neprokáže opak, smluvní ustanovení dohodnuté mezi dodavatelem a spotřebitelem se nepovažují za individuálně sjednané.
(4) Za nepřijatelné podmínky uvedené ve spotřebitelské smlouvě se považují zejména ustanovení, která / mimo jiné /, které
k) požadují od spotřebitele, který nesplnil svůj závazek, aby zaplatil nepřiměřeně vysokou částku jako sankci spojenou s nesplněním jeho závazku, atd.
(5) Nepřijatelné podmínky upravené ve spotřebitelských smlouvách jsou neplatné. "
Pokud by z textu vaší smlouvy vyplývala ta okolnost a povinnost, že pokud nepodepíšete smlouvu, kterou byste prodali Váš byt tomu, koho najde RK, pak byste tuto KPZ museli podepsat i kdyby měl byt prodat za 1 €.
Tato podmínka je ne že nepřijatelným, ale ze zákona neplatná, jelikož KPZ vznikne pouze za podmínky dohody smluvních stran o předmětu převodu a ceně.
Neznáme text Vaší smlouvy s RK, nepíšete kdy a kde byla Vámi podepsána, či přímo v prostorách RK nebo mimo její prostor, přičemž dohodu s RK nepodepsala Vaše manželka.
Poznamenáváme, že podle ust. § 145 občanského zákoníku platí, že "běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný."
Z uvedeného důvodu, protože manželka není účastníkem smlouvy, je právně závazek z této smlouvy právně nedobytný, o čem má vědomost i RK, protože byt je ve společném jmění.
Nebudeme Vás zatěžovat otázkami platnosti právních úkonů, ale doporučujeme Vám odstoupit od smlouvy s realitní kanceláří písemnou formou v písemné formě.
Jelikož předpokládáme, že smlouva s RK byla uzavřena dle ust. § 774 a násl. Obč. zákoníku, maximálně co budete muset zaplatit náklady realitní kanceláře, vše však závisí na textu smlouvy a jejího výkladu v souladu s ust. Obč. zákoníku.
V případě, že by Vám byly vyúčtovány nějaké náklady ze strany RK, např. pokuty, úroků a podobně, můžete nás kontaktovat, abychom Vám poradili. Potřebovali bychom však vidět samotnou smlouvu s RK.
Bez porady s advokátem nic neuhradzujte.
Dobrý den, manželka prodala během našeho manželství byt, který nabyla před našim manželstvím. Jako manžel, mám nárok na nějaký podíl z prodeje jejího bytu? Chci k tomu dodat, že jsem jí pomáhal s placením nákladů na byt. Děkuji.
Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Podle ust. § 143 občanského zákoníku platí:
"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "
Z uvedeného vyplývá, že byt nabytý před uzavřením manželství nepatří do SJM, stejně ani příjem z jeho prodeje nepatří do SJM.
Pokud by za utržené peníze z prodeje bytu byste koupili něco nyní během trvání manželství a na úhradu kupní ceny již této nové věci byly byť jen částečně použité prostředky patřící do SJM, takto koupena věc už bude patřit v celosti do SJM.
Pokud se jedná o úhradu vrácení fin. prostředků, které jste Vy hradili ze svých výlučných prostředků, v případě rozvodu bude Vaše manželka povinna uhradit to, co se ze společného majetku / tedy i Vašeho příjmu /, uhradilo na její majetek - tedy nákaldy spojené s predemtným bytem. Podle ust. § 150 Obč. zákoníku platí:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Prodej bytu v SJM před rozvodem" a chcete pomoci?
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně majetku při rozvodu. Před manželstvím jsem vlastnila peníze z prodeje svého bytu (1, 65 mil. SKK peníze od rodičů (300 tis. Kč), za které jsem koupila další byt (rok 2006) v hodnotě 2, 3 mil. Kč. Rozdíl 350 tis. Kč jsem doplatila úvěrem z PSS. Byt byl kupovaný mnou, i psaný na mě. Bydlet jsme v něm ale začali hned s přítelem, úvěr se platil z 1 účtu (úvěr psaný na mě), kam šli příjmy obou. v roce 2008 jsme se vzali . Byt jsme zrekonstruovali společně. V roce 2016 jsem ho prodala za 113 e. Aktuálně se rozvádíme. Moje otázka zní - kdo ma nárok na jaký podíl z tohoto pohybu peněz -, jestli já na celou prodejnu částku 113 e, nebo jen na počáteční vklad před manželstvím. Resp. má manžel nárok na nějaký obnos z prodeje tohoto bytu?
Děkuji. Veronika.
Dobrý den,
v případě, že dojde k rozvodu, je třeba vypořádat SJM a to dohodou, soudním rozhodnutím nebo uplynutím času. Návrh soudu vypořádání SJM lze podat ve lhůtě do 3 let ode dne nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství.
Soud při vypořádání vychází z ust. § 150 Obč. zákoníku:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "
Z Vámi položené otázky vyplývá, že byt je ve Vašem výlučném vlastnictví a nepatří do SJM pokud splácení části kupní ceny došlo během trvání manželství splácením úvěru.
Předmětem vypořádání SJM po jeho zániku nebude částka 113 000 €, za kterou částku jste byt prodali v roce 2016, jelikož tuto částku ani už nemusíte mít, ale suma splátek a úroků na splácení úvěru v PSS, který jste spláceli společně během trvání manželství spolu s manželem. Tedy Váš manžel bude mít nárok ve smyslu uvedeného ustanovení § 150 Obč. zákoníku nárok, abyste mu uhradili jednu polovinu uhrazených všech splátek po dobu trvání SJM, protože on v podstatě investoval do cizí nemovitosti, která nepatří do SJM.
Otázkou je hlavně to, co bude předmětem vypořádání SJM, které je proto nejlépe vypořádat dohodou.
V případě aktuálnosti resp. problémů nás kontaktujte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu