Otázka

Prodej bytu po rozvodu


Položit otázku
Otázka

Dobry, chtěla bych se zeptat jak muze moj přítel prodat byt, ve kterém bývá spolu s bývalou manželkou a se synem. Jeho bývalá ma syna v péči. Chtěl by ho prodat, ale jeho bývalá nechce podepsat prodej. Dakujem.

Odpověď

Dobrý den,

pokud prodej bytu po rozvodu, pokud byt patří do společného jmění, bez souhlasu bývalé manželky takový prodej není možný. Neznamená to však, že Váš přítel by neměl jinou možnost a musí setrvat ve spoluvlastnictví.

Váš přítel by měl postupovat tak, že nejdříve vyzve bývalou manželku na majetkové vypořádání po rozvodu. Navrhne jí jakým způsobem se chce s ní vypořádat a pokud manželka nebude souhlasit z jeho návrhem na majetkové vypořádání, nezbude mu nic jiného, než podat návrh k soudu. Často se setkávám s tím, že postačí žaloba u soudu na to, aby to přimělo bývalou manželku (resp. Manžela) se dohodnout mimosoudně.

Pokud bude Váš přítel chtít, můžeme mu s tímto problémem pomoci a zákonnými prostředky donutit manželku se majetkově vypořádat (případně i prodat byt). Náhradu nákladů právního zastupování je možné požadovat od manželky, nakolik se nechtěla dohodnout.

Pokud situaci nebude Váš přítel řešit byt přejde do podílového spoluvlastnictví, kdy je již řízení u soudu mnohem dražší a soud vyžaduje zaplacení soudních poplatků (případě majetkového vypořádání podílového spoluvlastnictví i několik tisíc eur (6% z hodnoty podílu), vzhledem na hodnotu bytu). Kdežto v řízení o vypořádání SJM je to na začátku pouze 66 eur a pokud by se dohodly mimosoudní a žaloba by byla vzata zpět, náplně se žádný další soudní poplatek. To je velká výhoda řízení o vypořádání SJM (do 3 let od rozvodu)

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou, se kterou si nevím rady. Moj manzel mi odebral přístupové prava k účtu, na kterém byly peníze z prodeje rodinného domu získaných během manzelsta. Peníze z tohoto účtu následně vybral / přeposlal na iny ucet, o com ma banka nemůže informovat, jelikož nejsem spolumajitel uctu. Manzel se takto připravuje na rozvod, když si takto "ulité" peníze chce nechat jen pro sebe. Zároveň ukryl smlouvy o prodeji předmětného domu, abych neměla žádné dokumenty v ruce. Prosim, jaký existuje pravni zpusob esení této situace? dakujem vam předem za odpoved.

22.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

pokud byl dům společný, pak peníze patří i Vám. Po rozvodu můžete tuto částku požadovat vypořádat v řízení o vypořádání SJM. Správným postupem u soudu se dokážete dostat ke všem potrebmým informacím. Doporučuji co nejdříve vyřešit rozvod a pak se pustit do majetkového vypořádání. Není důležité, že peníze převedl na jiný účet.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Zdravím, jsem ještě student, mám 18 let a rodiče se jdou rozvádět, protože otec je již dlouhá léta alkoholik a už to v rodině nezvládáme. No můj problém a otázka je jak to je při rozvodu s majetkem. Asi 3 roky dozadu zemřela otcova matka a nechala otci byt, který jsme kvůli jeho dluhům museli prodat a nyní nás vydírá, že ty peníze z bytu chce a že nás o všechno obere protože prý to je jeho právo. Navštěvuje i právníka i když nevím za co, když nemá peníze a nepracuje už 5 let no říká, že všechny účty bude muset platit máma a neustále vyhrožuje, že nás připraví o všechno. Opravdu mám strach, že kvůli tomu alkoholikovi skončíme na ulici a on z toho vyjde jako vítěz, prosím odepište mi, jestli je možné, že mu bude máma muset vyplatit všechny uspořené peníze nebo koupit nový byt. Máma se hrozně trápí a já jí nevím jak pomoci. Případné doplňující údaje vám mohu dopsat. díky

29.04.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud byt patřil jemu a peníze z bytu byly použity na společné účely, pak tyto peníze se mu musí vrátit. Má na ně nárok. Musí však prokázat, že se peníze použily na společné účelům. Pokud se však byt prodal a zaplatili se jeho dluhy (tedy ne společné dluhy), pak tyto peníze se použily ne na společné účely ale na jeho výlučné účely a proto nemá právo požadovat nahradit hodnotu bytu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s manželkou jsme zakoupili během manželství před dvěma lety společně byt. Aktuálně řešíme rozvod, a tedy ajh prodej bytu. Řada bych se informoval, že jak je to v tomto případě s prodejem před uplynutím 5 leté lhůty od zakoupení. Předem děkuji za opdoved.

10.06.2023
Odpověď

Dobrý den, předpokládám, že máte na mysli placení dani z příjmu a zdravotních odvodů. Pokud prodáte byt před uplynutím 5 let, zaplatíte daň z příjmu a zdravotní odvody pokud budete mít z prodeje zisk.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mám se sestrou nárok na část peněz z prodeje rodinného domu po rozvodu rodičů. Obě jsme dospělé. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, odpověď na Vaši otázku závisí na tom, zda byla předmětná nemovitost v SJM Vašich rodičů nebo jste na předmětné nemovitosti byli i Vy se svou sestrou vedeny jako spoluvlastnických s určitým podílem. Předpokládám, že předmětnou nemovitost měli Vaši rodiče pouze ve svém SJM, přičemž jste Vy ani Vaše sestra neměli žádné vlastnické právo k předmětné nemovitosti. V takovém případě nemáte žádný právní nárok na část prostředků získaných z prodeje nemovitosti. Jelikož nemovitost měli v SJM Vaši rodiče (a pokud tam nebyla žádná zvláštní dohoda), tak si peníze z prodeje nemovitosti rozdělili Vaši rodiče stejným poměrem (tj 50/50). To, jakým způsobem následně Vaši rodiče naloží těmito finančními prostředky záleží výlučně na nich. Pokud jste na předmětné nemovitosti měli určitý vlastnický podíl i Vy, tak jednak na kupní smlouvě jste měli být uvedeny jako prodávající i Vy a následně byste měli mít i vy nárok na určitou část kupní ceny nemovitosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Prodej bytu po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Jsem rozvedeny as exmanželka jsme nabyli spolu byt ktery je na hypotéku. Hypotéku platim pouze já, exmanželka bývá s detmi jinde. Neda se s ní dohodnout mimosoudní. A nechce mi podepsat ani byt, že by se prodal. Da se to nějak, že bych byt prodal i bez toho, abych potřeboval její podpis, když celu hypotéku platim pouze já a byvam v bytě sam? Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

ve Vaší otázce neuvádíte dobu, která uplynula ode dne nabytí právní moci Vašeho rozhodnutí o rozvodu manželství. Totiž, pokud od rozvodu uplynuly více než 3 roky, došlo k zániku Vašeho SJM a platí, že každý z Vás je podílovým (tedy ne bezpodílové) spoluvlastníkem bytu o velikosti podílu 1/2. V daném případě by každý z Vás mohl volně nakládat se svým podílem samozřejmě za předpokladu dodržení předkupního práva druhého podílového spoluvlastníka.

Pokud chcete byt prodat ve lhůtě do 3 let od rozvodu manželství, bylo by třeba nejdříve vypořádat Vaše společné jmění, do kterého patří i předmětný byt, pokud jste ho získali za trvání manželství.

Co se týče hypotéky, pokud jste jako dlužníci hypotéky uvedený oba a jen vy hradíte měsíční splátky, máte právo požadovat od vaší bývalé manželky polovinu každé hrazené splátky. V případě, že by Vám ji dobrovolně neplatila, můžete se domáhat dané částky u soudu žalobou vůči Vaší bývalé manželce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Dcera se rozvádí a už s dětmi nežije ve společné domácnosti s manželem od 10.3.2015. Byla vyhozena is dětmi. Žijí v podnájmu. Na konci roku (31.12.2016) jsme se dozvěděli, že manžel už prodal byt i se zařízením a to ještě před rozvodem. Byt je sice v jeho vlastnictví koupil ho jako holobyt, ale zařízení bylo pořízeny i za finančního přispění dcery a naší rodiny. Její manžel o tom nedal vůbec vědět, že takové něco zamýšlí. Jsme z toho v šoku. Vlastně z nich udělal bezdomovce. Pravděpodobně jejich odhlásil nový vlastník z trvalého pobytu. To si musíme zjistit. Vím, že majetkové vypořádání spadá do SJM, ale chtěl bych Vás požádat o radu, zda v takovém případě její manžel nekonal protizákonně a jak má dcera v této věci postupovat. Za porozumění předem děkuji

04.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud vlastníkem předmětné nemovitosti byl výlučně manžel vaší dcery, tak na prodej této nemovitosti nepotřeboval souhlas Vaší dcery. On jediný byl oprávněn nakládat s touto nemovitostí. Pokud však zařízení do tohoto bytu kupovali během trvání manželství byť jen zčásti za peníze patřící do SJM, patří tato zařízení do SJM. Při běžných věcech není třeba souhlasu druhého manžela se zamýšleným úkonem (prodejem). Běžnou věcí není např. prodej nemovitosti nebo darování větší části finančních prostředků. Pokud šlo o běžné zařízení nemovitosti a nenacházela se tam žádná věc s vysokou hodnotou, na prodej zařízení nepotřeboval její manžel souhlas. Avšak peníze získané z prodeje tohoto zařízení patří do SJM. Pokud by je její manžel použil na jiný než společný majetek nebo účel, případně si je ponechal, při vypořádání SJM po jeho zániku rozvodem bude třeba zohlednit i tuto částku a Vaše dcera si bude moci nárokovat část z ní ve smyslu ustanovení § 150 občanského zákoníku.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat na moznosti prodeje nemovitosti po rozvodu. Během rozvodového řízení mi manzelka podepsala zmocnění k prodeji našeho rodinného domu, ve kterém momentálně nikdo nebývá. V dubnu 2015 jsem podepsal smlouvu o smlouvě budoucí s potencionálním kupcem. V červenci 2015 bylo nase manželství rozvedené a rozvod nabude právní moci. BSM nebylo vypořádány ani neprobíhá na sudu řízení o vypořádání BSM. Mozem uzvret KPZ na zaklade zmocnění? dakujem,

11.11.2022
Odpověď

Dobrý den, ano, smlouvu můžete uzavřít. Nemovitost (pokud jste se nevypořádali) je stále v BSM až do 3 let od rozvodu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobri den. S exmanželka chceme prodat byt na. ktery nedala při koupi nic. Peníze šli od mé mámy, z účtu protože tam byli i její, moje polovina poslana na ucet. Ex manzelka chce při prodeji bytu čtvrtinu částky, ci mě na to nárok? Byt byl kupování uz behem manzelstvi.

03.12.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud byl byt kupovaný během manželství, tak patří do BSM, manželka má nárok na vyplacení z bytu - polovinu hodnoty bytu. Vy máte právo odečíst si, co Vám mama darovala na koupi bytu (pokud to byl dar pouze Vám). Uvedu příklad. Byt má hodnotu 40.000 eur, mama Vám darovala 10.000 eur., Pak 40.000 mínus 10.000 je 30.000. Tuto částku vydělíte 2 a získáte částku, na kterou má manželka nárok.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Prodej bytu po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Jak s vypořádáním bytu, kdy je společný s ex manželem jsme se dohodli. Dojde nám rozhodnutí se soudu, že byt je 1/1? Alespoň tak tvrdili na katastru. Že ať si počkáme a po třech letech dojde rozhodnutí. Neřešili jsme soudní cestou.

04.09.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud jste se dohodli, pak uzavřete dohodu o vypořádání. Nemusíte to řešit soudem. Pokud však neuzavře dohodu písemně a ani nepodáte návrh k soudu, žádné rozhodnutí o vypořádání nepřijde.

Zůstanete tak jak to je s tím, že pokud uplynou 3 roky od rozvodu, tak to přejde do podílového spoluvlastnictví a budete spoluvlastníci o velkaor podílů 1/2 a 1/2.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Jsem v rozvodovém řízení a chci se zeptat, jestli můžu prodat dům nyní, přičemž já výlučnou držitelem? Koupila jsem ho sice během manželství, ale ve smlouvě je jasně psáno, že jsem ho koupila ze svých financí a nemovitost není v SJM. A jako by byl pak manžel na tom? Děkuji.

10.01.2023
Odpověď

Dobrý den. Pokud je vámi zmíněný dům skutečně jen ve Vašem výlučném vlastnictví, nakolik jste ho koupili, byť během manželství, ale z Vašich výlučných prostředků, pak můžete dům prodat kdykoliv, a to i bez souhlasu Vašeho manžela. Nemusíte proto čekat na konec rozvodového řízení a ani n jinou právní skutečnost.

Co se týče Vašeho manžela, s jeho souhlasem můžete prodat jedině věci, které jsou předmětem Vašeho společného společného jmění manželů (dále jen "SJM"). Naopak s věcmi, které vlastnický patří výlučně Vám (tzn. Nespadají do rámce SJM), může disponovat podle Vaší svobodné vůle.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Je možné po rozvodu pokud propadl byt rozsudkem soudu jednomu z manželů dát podnět na policii nebo soud pokud mě partner, kterému už byt nepatří a mě pocit, že expartner ho prodal za řekněme zhruba za dvojnásobnou částku a tím ho vlastně podvedl. Řekněme cena bytu u soudu byla určena na 13 000eur, z této částky podle soudu expartner / ten, kterému byt už nepatří / měl dostat od expartnera / s bytem / částku 2780 eur /. Ale byt byl po určitém TeMi prodán / výlučným vlastníkem podle rozhodnutí soudu se stal pouze jeden z partnerů a to ten, který mě vyplatit partnera bez bytu. Pokud je ten byt prodán řekněme za 24 000 eur mě expartner, kterému byt už po rozvodu nepatří další nárok z rozdílu částky 24000 eur -13000 eur tj11000 eur řekněme na polovinu z té sumy?

03.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

Ve Vámi uvedeném případě je rozhodující rozsudek soudu, kde byla určena povinnost bývalého manžela vyplatit Vám titulem vypořádání SJM na nemovitosti stanovenou částku rozsudkem.

Pokud bývalý manžel prodal byt za jinou částku, než částku určenou v rozsudku o vypořádání SJM, toto nemá vliv na výplatu již dříve stanovené částky podle rozsudku soudu.

Cena nemovitosti při kupní smlouvě se určuje dohodou smluvních stran. Tedy bývalý partner nemá nárok na vyplacení žádné částky z prodejní ceny nemovitosti, pouze na částku, která je určena v rozsudku o vypořádání SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám byt od roku 2010 koupili jsme to s bývalou manželkou a od roku 2014 po rozvodu jsem odkoupil její polovičku přes vypořádání SJM a teď ho chci prodat bude muset platit daň z prodeje, i když vlastním byt více než 5 let děkuji za radu .

06.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

předkládáme Vám následující odpověď:

Jelikož se u Vás jedná o prodej nemovitosti po zániku a vypořádání společného jmění manželů, do doby vlastnictví se započítává i doba, po kterou byla nemovitost ve společném jmění manželů. Protože od nabytí nemovitosti do společného jmění manželů - rok. 2010 - do jejího prodeje uplyne více než 5 let, příjem z prodeje bytu bude osvobozen od daně.


Uvedené vyplývá z ust. 9 odst. 3 zákona o dani z příjmů / citujeme /:


"Pokud jde o prodej nemovitostí uvedených v odstavci 1 písm. A) nebo písm. B) po zániku a vypořádání společného jmění manželů, do lhůty uvedené v odstavci 1 písm. A) nebo písm. B) se započítává doba, během níž byla taková nemovitost ve společném jmění manželů. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Prodej bytu po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Tedy nevadí, že mám ten byt sám jen čtyři roky as bývalou manželkou jsme ho měli spolu 8 let. Dobře jsem pochopil? Děkuji za odpověď ještě jednou děkuji.

06.07.2023
Odpověď

Dobrý den,
děkujeme za reakci.

Ano, pochopili jste správně.

Podle § 9 odst. 3 zákona o dani z příjmu platí, že "pokud jde o prodej nemovitostí uvedených v odstavci 1 písm. A) nebo písm. B) po zániku a vypořádání společného jmění manželů, do lhůty uvedené v odstavci 1 písm. A) nebo písm . b) se započítává doba, během které byla taková nemovitost ve společném jmění manželů. "

I podle stanovisek Finanční správy SR do doby vlastnictví Vás jak bývalého manžela se ve Vašem případě bude počítat i doba, po kterou byla nemovitost ve Vašem SJM, jakož i doba, kdy jste měli nemovitost - byt už jen ve svém výlučném vlastnictví.

Pro Vaše lepší ozřejmění uvádíme, že jiné by to bylo v případě, kdyby došlo k vypořádání uplatněním zákonné domněnky podle ust. § 149 odst. 3 Obč. zákonnníka (citujeme):

"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "

Tedy pokud byste do tří let od rozvodu nepodali návrh na soud na vypořádání SJM, případně byste se nedohodli, uplynutím tří let od rozvodu by došlo ze zákona k tomu, že byt by byl ve Vašem podílovém spoluvlastnictví v podílech po 1/2 k celku, Vás a Vaší bývalé manželky. Následně pokud byste od bývalé manželky odkoupili její 1/2, už by se Vám nezapočítavala doba vlastnění nemovitosti v SJM ohledně manželčině poloviny a tato 1/2 by podléhala povinnost i podat daňové přiznání a vypořádat daň.

Věříme, že jsme Vám pomohli.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. S bývalým manželem jsme rozvedený 4 roky. Já jsem zůstala žít v bytě, ve kterém žije i můj současný manžel. SJM jsme neřešili, takže vlastníkem bytu je i ex manžel. Nyní chce, abych ho vyplatila nebo byt prodala a dala mu peníze. Já ale peníze nemám a on má kde bydlet. Chce mě dát k soudu. Je možné, aby mě soud donutil prodat byt a vyplatit ho? Děkuji za odpověď.

14.09.2023
Odpověď

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že po rozvodu jste Vaše společné jmění manželů vypořádáno, po třech letech přešel společný byt z bezpodílového spoluvlastnictví, do podílového spoluvlastnictví. Vy i Váš bývalý manžel byste tedy měli vlastnit každý polovinu tohoto bytu.

Jelikož při podílovém spoluvlastnictví platí, že nikoho nelze nutit setrvat v podílovém spoluvlastnictví proti jeho vůli, Váš bývalý manžel je oprávněn domáhat se zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k předmětnému bytu. Přitom pokud se nebudete umět dohodnout a Váš bývalý manžel podá žalobu, soud by měl podílové spoluvlastnictví zrušit a vypořádat, ledaže by tomu bránily důvody zvláštního zřetele.

Při tomto typu řízení soud může společnou věc jen rozdělit (což při bytě v zásadně nepřichází v úvahu), přikázat věc jednomu ze spoluvlastníků za náhradu, nebo pokud o společnou věc nemá nikdo zájem, tuto prodat a výtěžek rozdělit mezi spoluvlastníků.

Vycházeje ze zadané otázky usuzuji, že pokud bude podána žaloba, soud byt přikáže do výlučného vlastnictví Vám a zároveň Vám uloží povinnost vyplatit bývalého manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s manželem jsme v roce 2012 nabyly byt, na listu vlastnictví jsme psaní oba. Byt byl koupen z peněz mého otce v částce 67000 €. Peníze odešly z jeho účtu. Část peněz byla darem pro mě (nemám o tom však darovací smlouvu) a zbytek peněz mu splácíme (také bez smlouvy, posíláme převodem na jeho účet s poznámkou "splátka byt"). S manželem se budeme rozvádět. On si nárokuje na vyplacení poloviny současné hodnoty bytu, protože je polovičním vlastníkem. Mě na to právo? Pokud mu vyplatím polovinu (současná hodnota bytu je cca 80 000 €), zůstane mi "společný" dluh nesplacené části otci a vyplatím mu i peníze, které na byt nikdy nedal. Prosím o radu, zda je možné přihlížet, že byt byl koupen z prostředků a účtu mého otce. Děkuji.

03.09.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:
Do SJM v souladu s ust. § 143 Obč. zákoníku patří vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

Z uvedeného ustanovení vyplývá, že pokud peníze na koupi bytu byly darovány vašim otcem výlučně Vám i když za trvání manželství v případném soudním řízení o vypořádání SJM budete muset tuto skutečnost prokázat a to listinou, svědkové Vašeho otce.
Z otázky vyplývá, že část z uvedené částky 67000 € byla darem (bude nutné prokázat) a část peněz splácíte spolu s manželem Vašemu otci ve splátkách během trvání manželství. Uvádíte, že manžel si nárokuje vyplacení poloviny ze současné hodnoty bytu, která je 80000 €.
Uvádíme, že jedna věc je hodnota bytu v SJM a druhá věc je jeho finanční vypořádání.
Obecně platí, že pokud se s manželem na vypořádání celého SJM nedohodnete (aktiva i pasiva), v případě soudního řízení soud vychází z ust. § 150 Obč. zákoníku:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "


Z uvedeného ust. vyplývá, že v rámci vypořádání SJM budete oprávněna požadovat, aby částka vnos - hodnota daru od otce výlučně Vám - byla odečtena od celkové masy SJM; pokud by se jednalo jen o byt, pak od hodnoty v čase vypořádání a zůstatek bude předmětem vypořádání dohodou nebo na základě podaného návrhu na soud o vypořádání SJM.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace