Dobrý den, chtěl bych přepsat byt na syna. Jsem v manželském svazku s manželkou, ale nepřeji si, aby její děti dědily byt, který je/byl v mém vlastnictví ještě před svatbou. Chtěl bych byt čistě jen pro mého syna.
Dobrý den, bohužel jste přesně nestanovil dotaz, neboť v části Vašeho dotazu jste uvedl, že byt je/byl ve Vašem vlastnictví. Tudíž odpovím pro obě řešení.
Pokud jste byl vlastníkem bytu ještě před uzavřením manželství a za trvání manželství jste část bytu nepřevedl na manželku či jste o něj nerozšířil společné jmění manželů, je byt nadále ve Vašem vlastnictví a můžete s ním volně disponovat (zde by pak jedině připadalo v úvahu zaplacení určité částky, kterou by si nárokovala manželka, která do bytu plynula ze SJM či z jejího výhradního majetku- i o tomto však můžete uzavřít dohodu). Za trvání života byste tak mohl darovat byt svému synovi prostřednictvím darovací smlouvy. Pokud však nemovitost je ve společném jmění manželů, zde bude k nakládání s nemovitostí nutný souhlas jak Váš, tak Vaší manželky.
Co se týče dědictví dle zákonné posloupnosti, připadlo by zde v úvahu dědění dle tzv. první třídy dědiců. Občanský zákoník v ust. § 1635 stanoví: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka. Tudíž by dědictví připadlo stejným dílem Vašemu dítěti, či dětem Vašeho manžela a manželovi. Pouze upřesňuji, že uzavřením manželství se děti druhého manžela nepovažují za děti vlastní. Zde by tedy dědil Váš výhradní majetek či vypořádaný majetek ze SJM Váš syn a manželka stejným dílem, neboť nevlastní děti nejsou dědici v první třídě dědiců.
Dobrý den, chtěla bych přepsat byt na syna, je mu 9 let, půjde to nějak bez soudu ?
Dobrý den, pokud se rodič chystá přepsat nemovitost na své nezletilé dítě, děje se tomuto obvykle prostřednictvím darovací smlouvy, kdy však je nutné, aby s ohledem na věk dítěte, které není plně svéprávné, byly splněny podmínky.
Rodič tedy musí nejprve sepsat darovací smlouvu, následně bude nutné, aby podal návrh opatrovnickému soudu, který musí rozhodnout o tom, že dané jednání vůči nezletilému schvaluje, a následně po rozhodnutí soudu o umožnění daného jednání je možné podat návrh na vklad do KN.
Tedy, není možné učinit výše uvedené právní jednání bez přičinění a souhlasu opratrovnického soudu.
V rámci nařízeného soudního jednání bude Vašemu synovi ustanoven tzv. kolizní opatrovník, který zde bude ustanoven za účelem hájení zájmů syna.
Dobrý den, máme rodinný dům a budeme se rozvádět, mohu svou půlku napsat na syna?
Dobrý den, s ohledem na Vás dotaz předpokládám, že by se jednalo o přepis formou darovací smlouvu.
K tomuto uvádím následující: pokud manželé vlastní nemovitost společně, musí i onu nemovitost (i její část) darovat společným jednáním. Tedy, není možné, aby jste darovala polovinu nemovitosti synovi bez souhlasu manžela.
I za situace, kdy by byl podíl nemovitosti pouze ve vlastnictví jednoho z manželů, avšak v této by se nacházela rodinná domácnost, je též nutný souhlas druhého manžela.
Je tak možné darovat nemovitost společným jednáním. Případně doporučuji vyčkat na rozvod manželství a následné vypořádání SJM.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu