Otázka

Omezení vstupu do domu na základě zrušeného trvalého pobytu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den přeji. Chci se Vás zeptat na jednu věc. Společně s ex manželkou jsme podílníky spoluvlastníci domu, který jsem postavil ještě před svatbou. Během manželství jsem jí daroval v dobré víře na lepší fungování vztahu 1/3 domu. Ona se mi zakrátko asi po 1/2 roku od darování odměnila rozvodem. Jelikož podmínky pro vrácení daru nejsou u nás dostatečně naplněné, mohu jí nějakým jiným způsobem omezit vstup do domu? Pokud bych ji například zpracoval, že by už neměla v našem domě trvalý pobyt, ale zároveň by stále byla poměrné spoluvlastnických ve zmíněném podílu 1/3, mohu jí na základě tohoto jakože už neexistujícího trvalého pobytu omezit běžný vstup do domu? Nebo pokud má někdo jednou podíl na nemovitosti tak může kdykoliv vejít do domu jak se mu zachce, i když nemá už na místě trvalý pobyt? Není mi jasné jak to je. Za odpověď děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

na úvod je třeba uvést, že zrušení trvalého pobytu nemá žádný vliv na práva, která Vaší bývalé manželce vyplývají z toho, že je poměrné spoluvlastnických uvedených nemovitostí.

Vaší manželce tedy tak v současnosti, tak i po případném zrušení trvalého pobytu budou k domu příslušet všechna práva, která má každý vlastník (i podílové spoluvlastník) k dané věci. Mezi práva každého spoluvlastníka mimo jiné patří právo věc držet, užívat a disponovat s ní (resp. Se spoluvlastnických podílů k ní). Pokud byste Vaší bývalé manželce jako spoluvlastnických domu bránily ve výkonu kteréhokoliv tohoto oprávnění, neoprávněně byste zasahovali do jejího vlastnického práva. Vaše bývalá manželka by se mohla následně domáhat ochrany svých práv u soudu.

Navíc, pokud byste užívali celý dům (tedy nad rámec velikosti spoluvlastnického podílu, který Vám náleží) Vaše bývalá manželka by měla nárok na náhradu za neužívat společné věci v rozsahu svého spoluvlastnického podílu. Předpokladem vzniku tohoto nároku je totiž to, že spoluvlastník (příp. Ostatní spoluvlastníci) užívají tuto společnou věc nad rozsah jeho (jejich) spoluvlastnického podílu. K uvedenému právnímu závěru dospěl například i Nejvyšší soud České republiky ve svém rozhodnutí z 27.10.2010, sp. zn. 6 Cdo 184/2010).

Na základě výše uvedeného vyplývá, že skutečnost, že by se změnila adresa trvalého pobytu Vaší bývalé manželky by neměla žádný vliv na její práva, které jí k domu jako poměrnou spoluvlastnických přísluší. V případě, že byste jí bránily v užívání těchto práv, mezi které patří i právo užívat věc (ve velikosti spoluvlastnického podílu), mohla by se Vaše bývalá manželka jejich ochrany (jakož i případných nároků, které by jí porušením těchto práv vznikly) domáhat v soudním řízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace