Otázka

Odkoupení Urbárska podílu na nemovitosti


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, mám zájem odkoupit v Urbárska Společenství podíl (souhlas na odkoupení jsem dostal už i od předsedy urbariátu, takže tam by neměl být problém) moje otázka zní, zda můžeme sepsat prodej na běžnou kupní-prodejnu smlouvu na prodej pozemku, kterou jsem našel na internetu, nebo se na tento typ nemovitosti vztahuje jiná specifická kupní smlouvy. Co vše je třeba mít před koupí připravené (Smlouva o prodeji, vklad se katastru, OP,. Ještě bych Vás poprosil, je při sepisování smlouvy potřebná přítomnost notáře? Pravděpodobně paní (prodávající) je momentálně imobilizována jako v takovém případě postupovat? Děkuji Vám za pomoc.

Odpověď

Dobrý den.

Urbár je společenství vlastníků společné nemovitosti a toto společenství musí jednat v souladu se zákonem č. 97/2013 Sb o pozemkových společenstvích.

společná nemovitost

Společnou nemovitostí zákon rozumí jednu nemovitou věc, která sestává z několika samostatných pozemků. Podílové spoluvlastnictví společné nemovitosti nelze zrušit a vypořádat podle obecných ustanovení o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.

Předmětem kupní smlouvy bude spoluvlastnický podíl prodávajícího na společné nemovitosti. Můžete koupit jen celý podíl, ne jeho část, protože platí, že při převodu podílu společné nemovitosti nesmí vzniknout spoluvlastnický podíl na společné nemovitosti, kterému odpovídá výměra menší než 2 000 m2.

Nevím za jakým účelem kupujete podíl od jednoho z vlastníků společné nemovitosti, ale společná nemovitost je nedělitelná kromě případů stanovených zákonem. Zákon v § 8 odst. 2 stanoví, že od pozemku nebo pozemků patřících do společné nemovitosti lze na základě rozhodnutí shromáždění oddělit nově vytvořený pozemek (dále jen "oddělená část společné nemovitosti"), pokud

a) jde o převod vlastnického práva k pozemku zastavěnému stavbou povolenou podle zvláštního předpisu, pokud nejde o neoprávněnou stavbu,
b) se mění účelové využití společné nemovitosti nebo její části podle zvláštních předpisů,
c) jde o přechod vlastnického práva k pozemkům vyvlastněním nebo na účel, na který lze pozemek vyvlastnit,
d) tak stanoví zvláštní předpis nebo
e) jde o převod vlastnického práva k pozemku v chráněném území nebo jeho ochranném pásmu podle zvláštního předpisu.

Práva vlastníka podílu společné nemovitosti

Členy společenství, tj urbáru jsou všichni vlastníci podílů společné nemovitosti. Členství ve společenství vzniká a zaniká převodem nebo přechodem vlastnického práva k podílu společné nemovitosti.

Nabyvatel vlastnického práva k podílu společné nemovitosti vstupuje do práv a povinností člena společenství v rozsahu nabývaného podílu a je povinen do dvou měsíců ode dne nabytí vlastnického práva přistoupit ke smlouvě o společenství.

Vlastník podílu společné nemovitosti může převést své podíl, avšak zákon stanoví určitá omezení při převodu tohoto podílu společné nemovitosti a to:

1. Převod vlastnického práva k podílu na společné nemovitosti pouze na některých pozemcích patřících do společné nemovitosti je zakázán. Proto musíte od vlastníka odkoupit celý podíl na společné nemovitosti.

2. Převod nebo přechod vlastnického práva k podílu na společné nemovitosti nebo k společně obhospodařované nemovitosti na společenství je zakázán. Společenství jako právnická osoba nemůže nabývat podíly společné nemovitosti

3. Vlastníci společné nemovitosti mohou společnou nemovitost nebo její část pronajmout.

4. Na převod podílu společné nemovitosti mezi členy společenství se nevztahuje obecné ustanovení o předkupního práva, 15) pokud nejde o převod podle § 11 odst. 2. Pokud vlastník podílu společné nemovitosti převádí svůj spoluvlastnický podíl, musí jej nabídnout k prodeji ostatním vlastníkům podílů společné nemovitosti prostřednictvím výboru; pokud o podíl neprojeví zájem ostatní vlastníci podílů, může ho prodat třetí osobě.

Na základě výše uvedených skutečností, pokud už nejste vlastníkem podílu na společné nemovitosti, tak podíl od vlastníka společné nemovitosti můžete koupit až tehdy, když dostanete souhlas od výboru a nikoli od předsedy.

kupní smlouva

Kupní smlouva musí mít zákonem stanovené náležitosti, protože okresní úřad přezkoumá smlouvu z hlediska, zda obsahuje podstatné náležitosti smlouvy, zda je úkon učiněn v předepsané formě, zda je převodce oprávněn nakládat s nemovitostí, zda jsou projevy vůle dostatečně určité a srozumitelné, zda smluvní volnost nebo právo nakládat s nemovitostí nejsou omezeny, zda smlouva neodporuje zákonu, zda zákon neobchází a zda se nepříčí dobrým mravům.

Kupní smlouva týkající se převodu podílu vlastníka společné nemovitosti je standardní smlouvou av ničem se neliší od běžné kupní smlouvy při prodeji jakéhokoliv pozemku. Kupní smlouvu si můžete vyhotovit sám nebo se můžete obrátit buď na advokáta nebo notáře, který Vám ji za odměnu sepíší. K jejímu sepsání budete potřebovat občanský průkaz prodávajícího, občanský průkaz kupujícího a kopii výpisu z listu vlastnictví.

Na příslušný okresní úřad, katastrální odbor je třeba ve Vašem případě předložit:

- návrh na vklad vlastnického práva do katastru, který musí obsahovat:

a) jméno, příjmení a místo trvalého pobytu, jde-li o účastníka řízení fyzickou osobu; obchodní jméno, název a sídlo, jde-li o účastníka řízení právnickou osobu,
b) označení okresního úřadu, kterému je návrh adresován,
c) označení právního úkonu, na jehož základě má vzniknout, změnit se nebo zaniknout právo k nemovitosti; pokud jsou předmětem návrhu na vklad právní vztahy z více právních úkonů, označí se všechny právní úkony.

- kupní smlouvu, na jejímž základě má být zapsáno právo k nemovitosti do katastru, ve dvou vyhotoveních

- správní poplatek

Na kupní smlouvě musí být ověřen podpis prodávajícího, který je možné ověřit buď na matrice jakéhokoliv obecního nebo městského úřadu nebo na notářském úřadě.

V případě, že prodávající není schopna se dostavit k ověření podpisu na příslušný úřad, je třeba se dohodnout buď s pracovníkem matriky nebo s notářem o tom, jakým způsobem je možné ověřit její podpis. Matrikářka nebo pracovník notářského úřadu přijdou osobně za prodávající, která před nimi podepíše kupní smlouvu a zároveň se podepíše i do knihy na ověřování podpisů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace