Otázka

Nesporný rozvod a dohody


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, s manželkou se budeme rozvádět a rádi bychom vše vyřešili nesporně. Už máme nachystané papíry, ale nevíme, zda při společné péči o děti musíme uvídět čistý příjem a náklady na vedení domácnosti. Popřípadě, zda je toto nutné uvádět v dohodě o majetkovém vypořádání? 

07.09.2023
Odpověď

Dobrý den, dle mého názoru není nutné prokazovat výši příjmů jak Vašeho, tak Vaší manželky. Podstatou společné péče, jejíž právní úprava je zakotvena v ust. § 907 a následující Občanského zákoníku, je to, že se rodiče jsou schopni dohodnout o všech podstatných otázkách spojených s péčí o dítě.

§ 907

(1) Soud může svěřit dítě do péče jednoho z rodičů, nebo do střídavé péče, nebo do společné péče; soud může dítě svěřit i do péče jiné osoby než rodiče, je-li to potřebné v zájmu dítěte. Má-li být dítě svěřeno do společné péče, je třeba, aby s tím rodiče souhlasili.

(2) Při rozhodování o svěření do péče soud rozhoduje tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje.

(3) Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče dbá rovněž na právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, na právo druhého rodiče, jemuž dítě nebude svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti, dále soud bere zřetel rovněž ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem.

Pokud tedy uzavřete dohodu o společné péči a následně dohodu o majetkovém vypořádání SJM, neshledávám zde důvod pro zjišťování výše příjmů rodičů. 

Dle mého názoru by dohoda o společné péči neměla obsahovat ujednání o výživné pro dítě, neboť institut společné péči stojí na dohodě rodičů umět se dohodnout ve všech případech spojených s péčí o nezletilého. 

Co se týče majetkového vypořádání, i zde soud nezkoumá výši příjmů, pokud je mezi Vámi uzavřena dohoda ohledně majetkového vypořádání, což stvrzujete podpisem. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace