Otázka

Náhradní bydlení po rozvodu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, rodiče se rozvádí, rozvod je z otcovy strany. Ten nabyl darovací smlouvou během manželství dům a další nemovistosti. Matka se nastěhovala do domu ihned po stavbě, ale předtím měla ve vlastnictví byt, který prodala v důsledku toho, že se přestěhovala do domu. Tím, že dar nepatří do SJM, nemá nárok na nic z jeho vlastnictví? Má alespoň matka nárok od otce na zajištění bydlení po rozvodu?

11.08.2022
Odpověď

Dobrý den, nejprve odpovím na otázku týkající se nároku matky na vlastnictví Vašeho otce. Pokud bude manželství ukončeno rozvodem, je potřeba vypořádat společné jmění manželů. Tomu se tak děje dohodou manželu, nebo rozhodnutím soudu, pokud se manželé nedohodnou, nebo uplatněním zákonné fikce, pokud manželé nevypořádání SJM do 3 let od zániku manželství výše uvedenými způsoby.

Pokud se manželé dohodnout na vypořádání SJM, je pouze a jen na nich, jak si jej vypořádají. Pokud se nejsou na vypořádání schopni dohodnout sami, rozhodne za ně na návrh soud. Ten obvykle postupuje dle pravidel stanovených Občanským zákoníkem v ust. § 742: a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné, 

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,

d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,

e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,

f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

 

Tedy, i přestože je dům ve výhradním vlastnictví Vašeho otce, bude mít matka nárok na to, aby jí bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložila na výhradní majetek jejího manžela, a dále na to, co ze společného majetku (ze SJM) bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela. Zde pak v rámci vypořádání může hrát velkou roli i vložení peněz utržených z prodeje jejího výhradního vlastnictví do domu jejího manžela. Zde je však nutné počítat se soudním sporem, kdy je nutné mít k prokázání tvrzení relevantní důkazy (výpisy z účtu, smlouvy, apod.).

Co se týče druhé otázky, matka má nárok na bydlení do rozvodu. Po vydání pravomocného rozsudku o rozvodu manželství, kdy Váš otec má výhradní právo k nemovité věci, bude soud povinen na návrh otce rozhodnout o povinnosti matky, která má pouze právo bydlení, se vystěhovat. 

S ohledem na komplikovanou situaci doporučuji zkontaktovat advokáta, který s matkou věc probere, vyžádá si potřebné dokumenty, dohodnout se na řešení daného problému, a následně ji u soudu může zastoupit. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace