Otázka

Náhrada za neužívat části společného bytu vůči spoluvlastníku, který ho užívá nad rámec svého podílu a úhrada nákladů spojených s užíváním společného bytu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chci Vás velmi pěkně poprosit o radu. Loni v září jsem si koupila byt s přítelem, přesně půl na půl. Já jsem hned odcestovala do zahraničí, už jsem v zahraničí rok na pracovní smlouvu. Byt jsem vůbec neobydlené. Chci se s přítelem rozejít a byt prodat. On tam po celou dobu býval a platil inkaso - elektrika, voda, topení. Já si tu v zahraničí musím platit sama nájem, elektřinu, vodu, topení, internet, mobil, benzín ... Proto se Vás chci zeptat, jestli jsem povinna přispět k inkasu příteli, i když jsem byla celý rok pryč. Kdyby v bytě nebydlel a odpojil by vše od hlavních vypínačů, za rok by tam bylo nula utracené vody, nula elektřiny a nula topení. Čili i kdyby zaplatil předem šeky, jako zálohu, po roce by se mu vše vrátilo v podobě přeplatku. Já přece nejsem povinna přispívat na jeho minutu vodu, elektřinu a topení, protože jsem tam rok vůbec nebyla. Co si minul, to si musí i zaplatit. Nebudu mu přece platit jeho minutu vodu, elektřinu a topení, když jsem ji neminula. Mně tu v zahraničí rovněž nikdo nepřispívá, sama si tu musím všechno financovat. Poraďte mi prosím Vás, zda mám povinnost platit inkaso, když ten byt celý rok vůbec neobývá. A případné nedoplatky na elektřině, topení a vodě ... To on by mi měl platit nájem, protože jsme vlastníky bytu oba a jen on jediný ho užívá, opotřebovává. Za rok ho opotřebuje, potřísnil, gauče vyválel, kuchyň, WC a koupelna už vůbec nevypadají jako nové, už to po roce není novučký byt, jaký jsem si spolu s ním koupila. I cena bytu tím pádem klesá, když už je použit. To se týká bytu, nábytku, i všech spotřebičů. Všechno bylo nové a značkové. Nevím, jestli ho z toho bytu vůbec dostanu. Celou dobu mě jen využíval. Mockrát pěkně za brzkou odpověď a za pomoc. Přeji Vám hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho popisu vyplývá, že Vy i Váš partner jste každý spoluvlastníkem bytu, přičemž spoluvlastnický podíl každého z Vás je ve velikosti 1/2.

Odpověď na Vaši otázku lze rozdělit na dvě části: první část - týkající se Vašeho nároku vůči Vašemu partnerovi za to, že společnou věc (byt) užívá nad rozsah jeho spoluvlastnického podílu a druhou část týkající se úhrady nákladů spojených s užíváním bytu.

Podle § 137 odst. 1 občanského zákoníku podíl podílového spoluvlastníka vyjadřuje míru, jakou se podílí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci. Tedy už ze samotného znění uvedeného ustanovení vyplývá, že tak jako při výlučném vlastnictví tak i při podílovém spoluvlastnictví platí, že obsahem vlastnického práva nejsou jen oprávnění (např. Oprávnění věc užívat v rozsahu svého spoluvlastnického podílu) ale i povinnosti (např. Podílení se na nákladech vynaložených na společnou věc i na nákladech spojených s jejím užíváním a udržováním).

K první otázce jednoznačně lze konstatovat, že spoluvlastník má nárok na náhradu za neužívat společné věci v rozsahu svého spoluvlastnického podílu, přičemž nezbytným předpokladem pro vznik tohoto nároku je to, že druhý spoluvlastník (příp. Ostatní spoluvlastníci) užívají tuto společnou věc nad rozsah jeho ( jejich) spoluvlastnického podílu (k tomuto právnímu závěru dospěl například i Nejvyšší soud České republiky ve svém rozhodnutí z 27.10.2010, sp. zn. 6 Cdo 184/2010).

K uvedenému předpokladu, při kterém vzniká nárok spoluvlastníku na náhradu za nadužívání spoluvlastnického podílu druhým spoluvlastníkem dále lze uvést, že není vůbec rozhodující, zda tento stav vyplývá z dohody spoluvlastníků (s výjimkou případu kdyby součástí této dohody byla dohoda o bezplatném užívání celé věci druhým spoluvlastníkem) nebo z rozhodnutí většinového spoluvlastníka, nebo zda jde jen o faktický stav.

Pokud tedy mezi vámi a Vaším partnerem nebyla uzavřena dohoda o bezplatném užívání věci výlučně Vaším partnerem (ústní či písemná - pokud by existenci takové dohody tvrdil Váš partner v soudním řízení, musel by ji prokázat), máte nárok na náhradu za užívání bytu vůči Vašemu partnerovi v části, v níž ji užíval nad rozsah svého spoluvlastnického podílu. Rovněž je nutné konstatovat, že pro vznik tohoto nároku vůči druhému spoluvlastníku není vůbec právně významný důvod, proč tento spoluvlastník společnou věc neužívá. Tedy ve Vašem případě například nebude vůbec právně relevantní, že byt neužíváte proto, že žijete v zahraničí, protože v těchto případech je relevantní pouze samotná skutečnost, že Vy byt neužíváte vůbec a současně ho užívá Váš přítel v rozsahu, jako by byl jeho výlučným vlastníkem - ted nad rozsah, který mu z jeho spoluvlastnického podílu přísluší.

Uvedený nárok spoluvlastníku nevznikne pouze v případě, pokud by druhý spoluvlastník užíval věc v rozsahu nepřevyšujícím jeho spoluvlastnický podíl (protože v takovém případě by nic nebránilo druhému spoluvlastníku, aby se také podílel na svém užívacím oprávnění v rozsahu svého podílu, a to užíváním zbývající části věci ).

Na základě Vámi popsaného skutkového stavu a uvedených právních závěrů (vycházejících z § 137 odst. 1 občanského zákoníku a konstantní rozhodovací činnosti soudů) lze konstatovat, že máte nárok na náhradu za neužívat společné věci Vůči druhému spoluvlastníku.

Co se týče druhé části - nákladů spojených s užíváním bytu, jako jsou náklady spojené s dodávkou vody, elektřiny či tepla lze uvést následující:

Základní východisko řešení tohoto případu je obdobné, jako je uvedeno u první části otázky - tedy tak, jak Vám ze spoluvlastnického podílu vyplývají v rozsahu velikosti Vašeho podílu oprávnění (např. Právo užívat společnou věc v tomto rozsahu či nárok na náhradu za užívání od ostatních spoluvlastníků pokud ti společnou věc užívají nad rozsah svého podílu), vyplývají Vám z něj i povinnosti - ve velikosti Vašeho spoluvlastnického podílu povinnost podílet se na nákladech vynaložených na společnou věc, jakož i na nákladech spojených s jejím užíváním a udržováním. Mezi náklady spojené s užíváním společné věci nepochybně v případě bytu lze zařadit i náklady za dodávky energií (voda, elektřina, teplo, plyn apod.).

Za normálních okolností (pokud byste společnou věc - ve Vašem případě byt užívali spolu s ostatními spoluvlastníky, každý v rozsahu, který mu přísluší podle velikosti spoluvlastnického podílu), byste byli povinná podílet se v rozsahu velikosti Vašeho spoluvlastnického podílu na nákladech spojených s užíváním bytu jako společné věci.

Současně ale není žádného důvodu, proč by se ve vztahu k nákladům spojeným s užíváním bytu neuplatnily analogicky stejné právní závěry a principy jako ty, které aplikační praxe soudů aplikuje v případech přiznání náhrady spoluvlastníku neužívaly společnou věc vůči spoluvlastníku (spoluvlastníkem), který ji užívá nad rozsah příslušející velikosti jeho spoluvlastnického podílu.

Na základě výše uvedeného lze tedy konstatovat, že pokud jako spolumajitelka společnou věc - byt neužíváte a druhý spoluvlastník ji užívá nad rozsah příslušející velikosti jeho spoluvlastnického podílu, nejste ani povinná podílet se ve velikosti Vašeho spoluvlastnického podílu na úhradách za náklady spojené s užíváním bytu (jako jsou např. dodávky energií či služeb jako je internet, kabelová televize apod.).

Pro úplnost lze ještě dodat, že dodávky energií do bytu se dodávají na základě zvláštních smluv o poskytování těchto služeb. Smluvními stranami těchto smluv jsou vždy na jedné straně dodavatel příslušného druhu energie a na straně druhé odběratel, který je určen ve smlouvě - nemusí to být nutně vlastník bytu, popřípadě všichni spoluvlastníci bytu apod. Naopak, v případě více spoluvlastníků může tuto smlouvu uzavřít i jen jeden z nich, případně jako objednatel ve smlouvě vůbec nemusí být vlastník ani podílový spoluvlastník, může to být i třetí osoba - např. nájemce. Této osobě, která je odběratelem těchto služeb následně vyplývá na základě těchto smluv i povinnost platit za dodané služby. Pokud by byla tato smlouva uzavřena pouze s Vaším partnerem, situace by byla jednodušší, protože v daném případě ani jako spolumajitelka nejste z výše uvedených důvodů povinna podílet se na nákladech spojených s užíváním bytu a současně i na základě smlouvy by byl na úhradu povinný jen Váš partner. V případě, že jste jako objednatelé těchto služeb na těchto zvláštních smlouvách uvedený oba nebo jen Vy, v takovém případě byste byli povinna tyto náklady uhradit Vy (případně polovinu z nich, pokud jste smlouvu uzavíraly oba), a to proto, že vztahy mezi spoluvlastníky nemají vliv na třetí strany. Avšak i v takovém případě, protože byt neužíváte a druhý spoluvlastník ho užívá nad rozsah velikosti svého spoluvlastnického podílu, byste po provedení úhrady, resp. její části měli (regresní) právo na náhradu nákladů, které Vám v této souvislosti vznikly, a to vůči osobě, která energie, příp. služby odebírala a využívala, resp. z nich měla prospěch.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace