Dobrý den. Poprosím o radu. Mám manžela cizince, se kterým se rozvádí. Odešel a nechal mě s dluhy, které si udělal sám. Může exekutor sáhnout na moje finance, ze kterých žiji i se synem. Bojím se, že budu muset všechno splácet já. Týká se to i zdravotní pojišťovny, kde má dluh. Děkuji.
Dobrý den, pokud si manžel dělal dluhy sám, tak tyto budou pouze jeho dluhy. Pokud jste však manželé, tak platí, že exekutor může sáhnout i na Váš příjem a majetek, který patří do SJM. Z uvedeného důvodu je proto vhodné, abyste co nejdříve rozvedli. Po vašem rozvodu exekutor už na Váš příjem nemůže sáhnout.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry Den, předem dakujem ... mame doma taky "mensi" problem, můj otec dost hra a více němého prohrává, toto trvá než si od Měla pamatuji (mam 26 nyní) jenže momentalne jde o to, že si na hraní bere úvěr, ktere není schopen splácet a do hraní i často popíjel, když to nejde a hlavně tehdy, když třeba splatky platit .. opakovaně si bere úvěr na úvěr, které prostě neplatil ... chtěl bych se zeptat, kdyby nastala situace, kdy nebude schopen splatit Pohledávky, zda se to přesunout na rodinu a ona to bude musela uhradit, případně jako s touto situaci naložit. Děkuji
Dobrý den, Pokud jde o dluhy jednoho z rodičů, tak platí, že jsou to stále jen jeho dluhy. Může se však stát, že věřitelé by mohli sáhnout na majetek, který vlastní s Vaší mámou. Tedy na majetek, který patří do BSM (tj společného jmeno manželů), Například společný dům nebe příjem Vaší mámy, případně na úspory, které má na svém účtu. Vaší mame Může exekutor zablokovat účet.
Existuje však řešení, Vaše máma Může podat k soudu návrh na zrušení BSM Během manželství. Soud by z takového důvodu BSM zrušil. Návrh soudu je třeba velmi dobře formulovat, aby to proběhlo co nejdříve.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Co se dá podniknout POkud, manželka se Přestěhovala is dětmi. Nedala mi informaci kam ani neodpovídá na SMS, nejsme rozvedeni a nema svěřen soudního děti do péče. Z domu vystěhovala všechno, i to co jsme získali za společného života. Neustale mi robi dluh.
Dobrý den, POkud se Vaše manželka nepřiměřené zadlužuje a ohrožuje tak Váš along nabytý majetek, domáhajte se zrušení společného jmeno manželů (BSM). Můžete tak učinit bez zásahu do trvání manželského svazku zvláštním řízením o zrušení BSM z výše uvedeného důvodu nebe iv řízení o rozvodu manželství, nebyla zánikem manželství DOCHÁZÍ ik zániku BSM. V řízení o rozvodu manželství soud rozhodne io úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti k nezletilé dětem, tedy i ve vztahu k svěřen do péče a práva setkávání rodiče s dětmi. POKUD se rozvádět nechcete, Můžete zadala soud, aby i bez rozvodu manželství upravil výkon rodičovské odpovědnosti. V soudní řízení má sud k dispozici prostředky, kterými zjistí adresu pobytu Vaší manželky a Vašich dětí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, mam rozhodnutí sudu o SJM, kde mam Napsáno, že půjčky sud neřest, nebyla v době prohlášení rozsudku byly vyplácet. Já jsem však zaplatil o 1100 eur navíc jako exmanželku. Je to správný postup? Dakujem.
Dobrý den, v řízení, ve kterém soud vypořádává společné jmeno manželů (SJM) se vypořádají i dluhy resp. pohledávky vzniklé za trvání manželství a to podle zásad uvedených v § 150 občanského zákoníku. Předpokladem však je, že závazky manželů v době zániku SJM (právoplatnosti rozvodu) existovaly. POKUD zanikly až v průběhu soudního řízení o vypořádání SJM, přičemž se na jejich splácení podílu výhradně jeden z bývalých manželů, má právo, aby byl druhý manžel zavážení vrátit mu finanční prostředky, které za něj věřiteli splatil. POKUD Váš nárok soud ignoroval, podejte vůči rozsudku odvolání.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chystá se se snoubencem uzavřít manželství. V minulosti jsem Měla problem ohledem vymáhání peněz ze strany banky a proto nechci, aby se to týkalo mého snoubence. Je třeba, abychom uzatovrili predmanzlesku smlouvu nebe zrušily společné jmeno manželů, aby se ho tato věc vůbec netýkala a nemohli mu sáhnout na jeho plat, ani na jeho Peníze, které má? Víte mi v tom poradit? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Dobrý den, dluhy vzniklé jednomu z manželů před uzavřením manželství jsou jeho osobními závazky. Tyto závazky lze Během trvání manželství uspokojit nucena výkonem rozhodnutí, který postihne buď jeho výlučný majetek nebe majetek patřící do společného jmeno manželů (BSM). Do BSM Patří všechny věci (kromě zákonných výjimek), které nabyl manželé až za trvání manželství. Patří zde i vyplacené a přijaté mzdy a jiné odměny poskytnuté za práci. Nepatří sem však samotný nárok na mzdu, v důsledku čehož není možné uspokojit dluh povinné osoby srážky ze mzdy, které by postihovaly jeho manžela. Předmanželský smlouvu v našich podmínkách není možné uzavřít, protože by odporovala ustanovením občanského zákoníku o BSM, resp. by je obcházela, v důsledku čehož by byla neplatná. Řešení Vaše případné by bylo zrušit BSM po Uzavření manželství soudní rozhodnutím nebe omezit jeho rozsah notářsky zapíšeme.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Manželovy dluhy" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Já a moje exmanzeka jsme se rozvedli ale zůstaly nam dluhy, které bych chtěl přes SJM rozdělit, nakolik mi přidělili na 3 děti 270E výživné, Což je dost vela Při výplatě 550E. Moje otazka je, ci mozem ist cestou SJM s rozdělenými dluhů nebo přes SJM se dělí pouze majetky?
Dobrý den, i když občanský zákoník jako základen předpis upravující společné jmeno manželů (SJM) nestanoví, jak mají být vypořádání dluhy spojené se společným majetkem manželů, z právního názoru, že při vypořádání SJM nelze ponechat stranou ani dluhy, resp. pohledávky, které vznikly za trvání SJM. Přiměřeně se tak použijí ustanovení § 149 a 150 občanského zákoníku, podle kterého se především mají oba manželé stejným poměrem podílet na splácení závazků i na to, který z manželů av jaké Mire ze svého hradil společné dluhy resp. společný majetek byl použít na splácení jeho osobních závazků. Je třeba poznamenat, že vypořádání těchto společných povinností se týká vztahů mezi bývalými manželi a nezasahuje do práv a povinností třetích osob (věřiteli).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsme s manželem v rozvodem řízení. Manžel nesplácí své dluhy. Nemáme žádný společný majetek, pouze traktor a stroje, které jsou napsala na něj. Proto bych se chtěla zeptat, jestli je Může Vzít exekutor a zda by nebyla nějaká možnost to odprodej bez manžela? Polovina by zůstala mně a druhou bych poslala, ať vyrovná své vinu.
Dobrý den, předmětem řízení o rozvod manželství není i vypořádání společného majetku nabytého za jeho trvání. Navíc uvádí, že za trvání manželství jste nezískali žádný společný majetek. POKUD je výlučným vlastníkem majetku Váš manžel, jen on s ním Může nakládat. Ze stejných důvodů neexistuje právní nárok na polovinu z hodnoty tohoto majetku, který požadujete. Ve smyslu § 150 občanského zákoníku, je Vám však povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výlučný majetek, v případě že předmětem pracovní stroje byly získaných i za Vaše společné prostředky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, velmi ráda bych se zeptala na jeden problém, který se mi naskytly. Během trvání manželství, který skončil před 5. lety jsme si s bývalým manželem vzali půjčky, kterou jsme po rozvodu nespláceli. Dlužno se vyšplhala na téměř 15 tis. eur. Před pár dny mi přišel papír ze soudu, že mám v prosinci soudní líčení na ZAPLACEN dlužím částku. Proto bych se velmi ráda zeptala, jak probíhá rozhodnutí, zda soud rozdělil dluh na polovinu (mně a bývalému manželovi, který je takové pozvání na jednání), zda se dá dohodnout na splátkách, protože mám malé děti a práci. Případně, jaké kroky by se daly k tomu provést. Děkuji Vám za rychlou odpověď.
Dobrý den, ve své otázce jste neuvedli zda došlo po rozvodu a zániku společného jmeno (BSM) k vypořádání BSM. Jelikož jste neuvedli, že jste BSM vypořádali předpokládám, že k vypořádání nedošlo. V takovém případě se po uplynutí tří let po rozvodu uplatnila zákonná domněnka, podle kterého jste Váš společný dluh vstoupili do podílového spoluvlastnictví. Každý v podílu 1/2. Z toho důvodu Vás soud Nemůže závaží na splácení více než poloviny Vašeho dluhu.
K Vaší otázce týkajícím se možnosti splácet dluh ve splátkách. Dlužníků (Vy) a věřitel se MOHOU vždy dohodnout na tzv. splátkovém kalendáři. Jde o dohodu dvou subjektů, proto je k tomu zapotřebí i vůle druhé strany. POKUD váš věřitel nebude souhlasit se splácení dluhů formou splátek, bohužel budete musela celý dluh splatit najednou. Samozřejmě při jednání s věřitelem Ohlédneme splátkového kalendáře uveďte, že chcete svůj dluh splatit, že se staráte o malé děti, že máte stálou práci a Vydělávej ...
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den.V únor 2015 jsem na okr.súd Košice 2 podala Žádost o rozvod manželství a úpravu práv a povinností k nezletilé dohodou. Na všem jsem se s ex.manželom dohodla písemně, Přestěhovala jsem se ze společné domácnosti is nezletilé. Moje otázka o radu, jak postupovat dále je ta, že soudní jednání bylo přeložených z 30.10.2015 na 22.1.2016. ex.manžel nepřispívá na výživu děti a Nabirat půjčky od nebankoviek a nesplácí je. následné tyto subjekty kontaktuj mě jako jeho manželku. Prosím o radu, jak mám postupovat a kam se mám obrátit, aby jeho dluhy jsem nemusela hradit já. Děkuji předem se řady
Dobrý den, POkud si manžel bere půjčky, tak tyto půjčky jsou a budou jen jeho půjčky, POkud nejste na smlouva Podepsaní. Když Vás kontaktuj společnosti, jen jim Odpovězte, že to si musí řešit s manželem.
Do jednání v lednu nestihnou získat exekuční titul a proto, POkud budete rozvedení, pak Vás tyto půjčky nemohl ohrozit. POKUD byste zůstalo manželé, tak by Vás mohly ohrozit tak, že by exekutor mohl sáhnout i na Váš příjem. Od podání návrhu, přes získání exekučního titulu až po zablokování účtu to trvá několik měsíců.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Manželovy dluhy" a chcete pomoci?
Manžel Během manželství zrušil SJM. Po zrušení mi půjčí Peníze na podnikání, nebyla on nemohl podnikat dělal ve státní správě. V dobré vůle jsem mu podepsané dlužno úpis. Podnikání se nedařilo. My jsme se rozvedli a on mi ústně Slíbil, že nepožaduje vrácení dluhu. Po třech letech chce, abych mu dluh vrátila, jinak mě dá k soudu. Zařízení na podnikání vlastní on a já k němu nemám prístup nemohu s nim podnikat ani ho prodat. Peníze na vrácení dluhu nemám protože jsem nepodnikala. poradte, co mám dělat
Dobrý den, POkud Vám manžel půjčí Peníze z peněz, které vydělali Během manželství, tak je Nemůže požadovat, protože tyto Peníze patřily do SJM. POKUD však Peníze nepatřily do SJM a byli jeho výlučným majetkem, pak je od Vás Může požadovat.
POKUD jste za Peníze, které Vám dal Koupili zařízení, které patří jemu, pak se on bezdůvodně obohatil a Můžete si započítat pohledávky.
Doporučuji Vám sepíše osobní konzultace, na který se dá Detailně Porzia na to, co se s tím dá dělat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, s manželem jsme spolu téměř 4 roky vzato, mame 3 ročně dieta, ale uz dva roky je nase manželství na bodu mrazu. Během manželství jsem nahodne zjišťovala fakta o manželově dluzích jako kreditní karty, úvěry a podobně, naprava vsak nenastala ani po mých pokusech o zachráněných vztahu. Jeho dluhy trpíme nejen my, ale i jeho rodiče, který mu přispívají na splácení. Žijeme v jednom bytě, ale kazdy mame vlastni klid. Na chod domacnosti mi nepřispívá, jen obcas mi da cca 10-20 eur. Chci se proto zeptat, jak bude sud v případě rozvodu postupovat co se manželova dluhů týká. Majetek nemáme žádný. Dakujem krasne.
Dobrý den, v rozvodovém řízení se neřest majetek manželů (a ani dluhy). Takže soud nebude řešit, co s těmito dluhy. Toto se řeší až po rozvodu a přitom se to nemusí Resia soudem.
POKUD si vzal úvěr Během manželství, neznamená to, že tyto dluhy jsou automaticky i Vašimi dluhy. Doporučuji rychlý rozvod, aby jeho věřiteli nesáhli na Váš příjem, protože tento patří do SJM a muzeí být postižitelný exekuci.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Jsou dluhy manžela i moje, když se udala po podání žádosti o rozvod? Například dluh na bytovém družstvu, POkud jsem v bytě ani nebydlela, ale jsem spolumajitelka bytu. Trvalý pobyt tam však nemám.
Dobrý den, že závazky, které uzavře jen jeden z manželů za trvání manželství je v zásadě zavážení jen on sám. V případě vlastnictví věci (bytu) Patricio do společného jmeno manželů (BSM) platí, že právu společného užívání věci odpovídá i povinnost společného hrazení nákladů za jeho užívání. Možnost užívání věci patřící do BSM je právem, nikoli však povinností. Jako manželé se můžete dohodnout o způsobu užívání např. bytu, a to i ústní formou. V případy opačné máte právo požadovat soud, aby o způsobu užívání věci, včetně úhrady nákladů, rozhodl. Vzhledem k výše uvedenému, jste proto povinna hradit along s manželem náklady na plnění spojená s užíváním Vašeho společného bytu, POkud neprokážete, že jste se s manželem dohodli jinak, a to bez Ohlédneme na to, zda jste s manželem tvořily společnou domácnost.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, v roce 2010 jsem se svou bývalou ženou vzal hypotéku 31 500 €. Hned poté podala návrh na rozvod. V roce 2013 nás po 2 letí odloučil rozvedli, ale hypotéku nikdo z nás neřest. Banka prohlásila dražbu, dům nám vydražila za polovinu 16 900 €, zbytek od nás začali vymáhat po roce spolu s úroky a přes vymáhačské firmy, kde dnes představíme dluh cca. 24 000. Já teď platím na základě dohody s nimi dluh po částech, ale moje bývala neplatí nic. Bylo mi Recent, že hypotéka je nedělitelná dluh a POkud se nedohodne s bývalou na splátky, tak budou musela splatit celý dluh sám. Nedá se to nějak ošetřit, protože úroky mi rostou stále, splátky jsou po 350 € a mám pocit, že úroky jsou vyšší než mé samotná měsíční splátka.
Dobrý den, Váš Závazek se v právní teorii označuje jako společný a vyplývá z něj, že více dlužníků má témuž věřiteli splnit dluh along a nerozdílně, přičemž je věřitel oprávněn požadovat plnění od kteréhokoliv z nich. Jestliže dluh splní jeden dlužníků, povinnost ostatních zanikne. Zároveň platí, že Vy jako dlužníků, proti němuž byl uplatněn nárok vyšší, než odpovídá jeho podílu, jste povinen bez zbytečného odkladu vyrozuměla o tom ostatní dlužníků (Vaši bývalou manželku) a dat jim příležitost, aby uplatnili své námitky proti pohledávce. Můžete od bývalé manželky požadovat, aby dluh podle podílu, který na ni Připadá splnila nebe aby Vás v tomto rozsahu dluhu jinak zbavila. Ve smyslu § 511 občanského zákoníku platí, že POkud jako dlužníků v rozsahu uplatněného nároku dluh sám splníte, jste oprávněni požadovat náhradu od Vaší bývalé manželky podle Její podíl na dluhu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Manželovy dluhy" a chcete pomoci?
Dobrý den, 6 let jsem rozvedená, exmanžel mě exekuci, alespoň si to myslím. Nechce mi nic říct a vůbec nic mi nepřišlo, jen vím, že mě hledal exekutor, ale dosud nevím proč. Mám se necelá obávat, např. zmrazení účtu nebe, když si koupím auto, či nějakou nemovitost, MOHOU mi na to sáhnout? Společné jmění bylo zrušeno, protože jsme se rozvedli, podělili jsme se. Co se tyče nemovitých věci, neměli jsme co řešit, protože jsem dostala darem polovinu bytu a druhu polovinu dostala moje sestra. Na pasiva jsme sepsali notářský zápis a tam, kde jsem byla ručitel, soud rozhodl v můj prospěch. Jen jsem zjistila, že on to vůbec neplatí. Můžete mi poradit prosím.
Dobrý den, v případě dluhů pocházejících z manželství, z nichž jsou zavážení oba manželé, je třeba uvést, že ve vztahu k věřiteli jsou bez právního významu dohody mezi manželi (dlužníků) o způsobu splnění závazku. Bez souhlasu Věřiteli se změnou v obsahu právního vztahu, např. v otázce jeho splněna, zůstává Původní právní vztah zachován, tedy např. i společný Závazek obou, aktualní doposud možná bývalých manželů, existence spoludlžníctva nebe ručení jednoho z manželů. Za splnění dluhu odpovídá každý z dlužníků celým svým majetkem, ať už patří do jeho výlučného majetku nebe společného jmeno.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Uvažuji o rozvodu. Můj manžel je gambler, trvá to už 25 let, byl i na léčení ale nyní nastala tvrdá recidiva a má všude dluhy. Mám obavy, že to všechno zůstane na mně a dětech. Máme dvě dospělé děti. SJM už nemáme rok. Manžel Vydělávej dost ale větší část mine na dluhy. 500 eur je pro mě dost vela za rozvod. Jak postupovat? Děkuji.
Dobrý den, vzhledem k tomu, že společné jmeno manželů (SJM) Vám bylo zrušeno před rokem, nejsou ohrožena Vaše majetková práva, které jste získali právně moci rozsudku o zrušení SJM. Nicméně majetek, který jste nabyli za trvání SJM, muzea být pro peněžité závazky Vašeho manžela, předmětem vymáhání věřitelovo pohledávek, např. iv exekučních řízení. Podle § 147 občanského zákoníku platí, že pohledávky věřiteli jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, muzea být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku Patricio do společného jmeno manželů. Doporučuji Vám proto co nejdříve vypořádat SJM, a to případně i soudní cestou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Můj manžel je gambler. Před svatbou jsem to o něm nevěděla. Prohrál i moje úspory i bral mi peníze z výplaty. Jelikož mame spolu dvě děti, byla jsem nucena bratr si půjčky, abych uživila rodinu a platila dluhy, které jsme měli na nájmu a fakturách. Po 15 letech se chci rozvést a chci se zeptat, zda musím po rozvodu platit půjčky, které jsou na mé jméno, ale brala jsem si je pro manželovy dluhy, nepřispíval na domácnost. Chci vědět, zda se bere v úvahu fakt, že jsem před svatbou o jeho "vášní ke hře" nevěděla.
Dobrý den,
pokud jste půjčky brali na své jméno, tedy figurujete na úvěrových smlouvách a smlouvách o půjčce jako dlužník jen Vy sama, pak jste povinna je věřiteli vrátit jen Vy sama. Zánikem manželství zaniká i Vaše společné SJM, které můžete vypořádat dohodou nebo u soudu. Při vypořádání můžete zohlednit tyto skutečnosti a od bývalého manžela požadovat to, co jste ze svého vynaložili na společný majetek (např. Vaše úspory), resp. co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výlučný majetek (např. Vaše výplaty). Jelikož jde o značně komplikovanou situaci, doporučuji Vám obrátit se na advokáta osobně a probrat to s ním.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Můj otec je v důchodu, v nemocnici s rakovinou, ma v bance -1600 Euro. Může banka vymáhat peníze od manželky, nebo jiné rodiny, když nikdo z rodiny o tom nevěděl a bankovní účet je jeho? Děkuji.
Dobrý den,
ve Vaší otázce neuvádíte, z jakého důvodu by měla banka peníze vymáhat. Pokud šlo například o úvěr a oba manželé byli jako spoludlužníci, pak může banka vymáhat dluh i od manželky. Pokud by šlo jen o půjčku Vašeho otce, pak by Vaše matka, jako jeho manželka musela strpět uspokojování věřitele i z jejich společného majetku, protože majetek patřící do SJM není dělený na podíly, ale má se za to, že každý z manželů je vlastníkem celého majetku.
Jde však jen o hypotetickou situaci a odpověď. Na přesnější zodpovězení, by bylo nutné poskytnout bližší informace.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Manželovy dluhy" a chcete pomoci?
Dobrý den, chci se zeptat, s přítelkyní přemýšlíme, že se vezmeme, ale problém je, že já sám mám exekuci a dluhy, které jsou z mé minulosti, když jsme se ještě neznali, je možné, aby po tom jak vstoupíme do manželství, mé přítelkyni sáhli na plat nebo majetek? Děkuji.
Dobrý den,
uzavřením manželství dluhy jednoho z manželů nepřecházejí na druhého manžela. Avšak při výkonu rozhodnutí (exekuci), může exekutor sáhnout na majetek manžela, např. mu provést srážky z jeho mzdy, či zpeněžit jeho výlučný majetek. Zkoumá se kdy vznikl dluh. Manželka se však nestane dlužníkem a nesáhnou jí na její majetek, či plat, pokud dluh vznikl před manželstvím. Pokud by tak náhodou exekutor udělal (což by neměl) je možné se bránit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, otec má exekuce, ze kterého mu stahují exekutoři peníze. Když jednou zemře, tak maminka bude muset splácet jeho dluhy? Půjčky bral sám, mamina nefiguruje nikde, majetek nemají oba, jen důchod. Děkuji za odpověď s pozdravem Ján
Dobrý den,
odpověď na Vaši otázku poskytuje ust. § 470 Obč. zákoníku:
"(1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.
(2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví. "
Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že dědic odpovídá za dluhy zůstavitele jen do výše ceny nabytého dědictví, avšak až po odečtení přiměřených nákladů spojených s pohřbem. Řešením tedy v případě úmrtí je, aby Vaše máma odmítla případné dedičsto jako celek. Pokud predemtom dědění nebude nic / v otázce uvádíte, že mají jen důchody /, nebude ani dědické řízení, pak Vaše máma nebude povinna dluhy za manžela jako zůstavitele uhradit. Vaší mámě, pokud přežije manžela bude vydán majetek nepatrné hodnoty např. důchod na bank. účtu.
Podle ust. § 188 Civil. mimospor. řádu platí:
"(1) Jestliže zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty nebo pokud majetek zůstavitele nedosahuje výšku přiměřených nákladů spojených s pohřbem zůstavitele, může jej soud vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb, a řízení o dědictví zastavit.
(2) Jestliže ten, kdo se postaral o pohřeb zůstavitele, s převzetím majetku nesouhlasí nebo pokud je sporné, kdo se postaral o pohřeb, soud majetek projedná jako dědictví.
(3) Usnesení podle odstavce 1 se doručuje účastníkům, kteří jsou známí a jejichž pobyt je znám, a tomu, kdo se postaral o pohřeb zůstavitele. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu