Dobrý den, žiji v manželství 20 let spolu s manželovými rodiči. Okamžitě po svatbě jsme začali stavět přístavbu k rodičovskému domu, která po dokončení, cca 3 roky po svatbě, byla darovací smlouvou přepsána pouze na manžela. Po 10 letech manželství svokrovci darovací smlouvou přepsali jen na manžela i původní rodičovský dům mého manžela. V podstatě se jedná o dům, který byl darovací smlouvou přepsán pouze na manžela. Chci se zeptat, jak by to bylo při rozvodu, co se týče majetkového vypořádání uvedené nemovitosti?
Dobrý den, původní rodičovský dům, který byl darovací smlouvou převeden na Vašeho manžela, nepatří do společného jmění manželů (SJM) a tudíž ani nebude předmětem jeho vypořádání v případě zániku manželství rozvodem ve smyslu § 143 občanského zákoníku. Předpokládám, že přístavba k tomuto domu měla charakter samostatné stavby, pokud byla způsobilým předmětem převodu na Vašeho manžela. Také na základě Vámi uváděných okolností předpokládám, že stavebníkům přístavby byly Vaši svokrovci, pokud s ní po jejím dokončení nakládali ve prospěch Vašeho manžela. Na základě těchto skutečností pak lze dospět k závěru, že jste při její stavbě byly plně vědomi a souhlasili jste, že společné prostředky (patřící do SJM) používáte na stavbu cizí nemovitosti. Co lze charakterizovat jako dar Vašim svokrovcov. Na základě uvedeného ustanovení § 143, do SJM nepatří věci získané darem, tedy ani výše uvedená přístavba. Při vypořádání SJM po zániku manželství však ve smyslu § 150 občanského zákoníku máte právo od manžela požadovat to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho osobní majetek. Tedy, pokud jste během manželství investovali do těchto nemovitostí, máte právo požadovat náhradu za jejich zhodnocení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se informovat. Moj manzel nabyl dům před svatbou. Během manzelstvi jsem byla připsána do úvěru, který byl sebrání ana tento dům. Chci se zeptat, jestli při rozvodu budu mat nárok na podíl tohoto domu. dakujem
Dobrý den, pokud dům nabyl před sňatkem, pak nebudete mít nárok na tento dům, protože nepatří do SJM. Přichází vsa v úvahu nárok na náhradu toho, co jste ze spolecneho investovali do jeho domu.
Da se to přesně vypočítat. Když to budete realne s nim řešit, můžeme Vam s tím pomoct. Staci si u nas dohodnout konzultace a my se na to podíváme.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Když daruji mému bratrovi pozemek, on na tom pozemku da postavit nemovitost na podnikání a pak to daruje mně darovací smlouvou, i pozemek i nemovitost. Je to možné? Je to nějak časově omezené, že po nabytí nemovitosti s darovací smlouvou po jakém čase se da darovat dál? To by nepatřilo do společného jmění manželů?
Dobrý den, postup který jste uvedli je možný, zákon to nezakazuje. Postavený dům (nemovitost) nebude patřit do SJM.
Časově to není omezeno, převod lze uskutečnit kdykoliv.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Jsem vdaná třicet let a bydlíme s manželem od r.1987 v jeho rodičovském domě. Po deseti letech bydlení ho dědickým řízením získal do vlastnictví, já mám stále trvalý pobyt. Mame odděleně finance, vždy jsem vydělávala víc a tak jsem vždy přispívala polovinou na jeho rekonstrukci, zavedení topení, nejprve na pevná paliva, pak elektrické vytápění, plynové topení, rekonstrukce elektrických rozvodů, výměna dřevěných podlah, plastových oken, dveří. Manžel však tvrdí, že dům je jen jeho. Po tolika letech se cítím nepříjemné. Mám na něco právo?
Dobrý den. Váš manžel je ve skutečnosti jediným výlučným vlastníkem nemovitosti. Vy jste zlepšení stavu jeho nemovitost z prostředků, které byly i Vaše. Oba žijete ve společném jmění manželů, tzv. SJM (pokud nemáte SJM zrušeno nebo zúžené dohodou) a tudíž, pokud jste financovali manželovu nemovitost, financovali jste ji z prostředků SJM (které patří oběma Vám). V případě vypořádání SJM byste neměli nárok na nemovitost, pouze na finanční prostředky, které jste investovali do rekonstrukce této nemovitosti během manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Děkuji za odpověď! Ještě bych se chtěla zeptat za dar z nemovitosti bych měla platit dan? Když to budu cca o měsíc po zapsání do katastru používat pro podnikatelské účely? Nebudu to pronajímat, ani prodat, jen já bych tam pracovala jako OSVČ a možná bych to i dala do podnikání, jako majetek.
Dobrý den, daň darovací byla zrušena už dávno, takže ji nebudete platit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Je dům darovaný manželovi předmětem společného jmění manželů?" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu