Jsem rozvedený od července r. 2014. Nyní probíhá řízení o vypořádání SJM pro žalobu podanou ve Února. 2015 býv. manželkou. Předmětem vypořádání je třípokojový byt movitý majetek, nebylo zatím žádné jednání u soudu a není zatím stanoven ani termín. Před koupí bytu jsme s manželkou bydleli v jejím rodičovském domě, kde jsme si rekonstruovali celé patro. V domě zůstalo mnoho poměrně drahého nářadí a materiálu, které jsem zakoupil já ze svých příjmů za trvání manželství. Po rozvodu se manželka vrátila zpět do rodičovského domu, kde bydlí se svou sestrou, která je majitelkou domu. Manželka si vzala z bytu převážnou část zařízení bytu, včetně elektrospotřebičů a elektroniky. Je možné soudní cestou / např. návrhem na vydání neodkladného opatření / žádat, aby vrátila zpět do bytu odnesena zařízení nebo alespoň část z nich, které nevyhnutelné nepotřebuje /? V bytě mám trvalý pobyt ale nebydlím tam protože manželka si soudní cestou vyžádala zpřístupnění bytu, čili mě klíče. Mohu žádat soudní cestou vrácení také neodkladným opatřením zmíněného nářadí a materiálu, který zůstal v jejím rodičovském domě, kde nyní bydlí a který mohou nyní užívat jiný lidé - její partner, švagr, bratr a pod. bez mého vědomí.
Dobrý den, ve smyslu § 143 občanského zákoníku, ve společném jmění manželů (SJM) je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů. Do SJM patří i příjmy z práce, které jste získali za trvání manželství a tedy věci, které jste za ně nakoupili. Výjimku tvoří věci (např. Nářadí), které slouží k výkonu Vašeho povolání. Tyto věci jsou Vašim výlučným vlastnictvím a máte právo domáhat se jejich vydání, pokud je užívají jiné osoby. U ostatních movitých věcí, není podstatné, kde se nacházejí, protože všechny tvoří masu majetku, jejíž spoluvlastnictví soud vypořádá rozhodnutím. Pokud Však společné věci jsou užívány způsobem, které je znehodnocují nebo jsou užívány třetími osobami bez Vašeho souhlasu, doporučuji Vám podat návrh na nařízení neodkladného opatření, kterým můžete dosáhnout zdržení se jejich užívání nebo úschovu u třetí osoby do skončení řízení o vypořádání SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, obracím se na Vás s následující prosbou o odpověď na tyto 3 mé otázky: 1. Do jakéhož období po rozvodu mohu požadovat soud o majetkové vyrovnání? 2. V případě, že nepožaduje ani jeden z nás soud o majetkové vyrovnání, zůstává náš majetek, který jsme nabyli Během trvání manželství společný v poměru 1/1, že vlastně každý z nás dvou je vlastníkem poloviny? 3. V tom případě, kdy ani jeden nepožadují soud o majetkové vyrovnání, av případě, kdy jeden z vlastníků společného movitých nebe nemovitého majetku by chtěl prodat nebe darovat společnou Nemovitost nebe movitost třetí osoby, je povinen Mít souhlas spolumajitelů dané movitosti nebe nemovitosti? Může Takové úkony udělí aniž o tom nějakou formou neuvědomují spolumajitelů? Co se tyče hlavně movitého majetku, např. když auto jsme Koupili v době trvání manželství, ale je psané pouze na exmanžela. Vlastně není mi jasný postup při movitém majetku. Děkuji za odpověď. S pozdravem
Dobrý den, v případě, že nedojde k vypořádání SJM (ať už dohodou nebe není podána žaloba u soudu) do tří let ode dne Právní moci rozsudku o rozvodu uplatní se zákonná domněnka vypořádání SJM upravena v ustanovení § 149 odst. 3 občanského zákoníku. Podle tohoto ustanovení pro Nemova věci platí, že je mají bývalí manželé v podílovém spoluvlastnictví. Na nakládání s takovou nemovitostí se následně použit ustanovení občanského zákoníku upravující podílového spoluvlastnictví. Při prodeji Svého spoluvlastnických podíl má druhý ze spoluvlastníků zákonné předkupního práva (neuplatní se při blízkých osobách). O hospodaření a nakládání se společnou věcí se musí podílet spoluvlastníci dohodnout. Co se tyče movité věcí u těch platí, že se bývalí manželé vypořádali tak, jak jednotlivé movitých věci vylučuje užívají pro svou potřebu nebe potřeby své rodiny. POKUD např. Vámi zmiňované auto patřilo do SJM, ale auto užívá výhradně on, tak podle TÉTO zákonné domněnky v současnosti patří do jeho vlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu