Dobrý den, můj oddací list říká, že já i moje manzelka musíme mít stejné příjmení. Ake su moznosti změny mého příjmení zatímco manzelka si nechat své nebo jakékoliv chce ona. Da se nějak změnit oddací list? Nebo se musim rozvést jestliže já chci mat ine příjmení jako moje zena. Da se udelat rozvod a sňatek v ten samý den? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Dobrý den, při uzavření manželství se jste dohodli, že budete mít stejné příjmení. Nemuseli jste si zvolit stejné příjmení. Na změnu příjmení není potřebný rozvod.
Změnu příjmení lze povolit pouze na základě společné žádosti obou manželů, pokud jde o změnu příjmení
a) manželů, kteří mají společné příjmení na jiné společné příjmení; změna příjmení se vztahuje i na příjmení společných nezletilých dětí, i když nebyly zahrnuty do žádosti,
b) jednoho z manželů, kteří nemají společné příjmení, na příjmení jeho manžela, přičemž společné příjmení nabývají i jejich společné děti, i když nebyly zahrnuty do žádosti,
c) jednoho z manželů, kteří mají společné příjmení, na příjmení, které používal před přijetím společného příjmení,
d) jednoho z manželů, který přijal společné příjmení a jako druhé v pořadí žádá přijmout příjmení, které používal před uzavřením manželství,
e) jednoho z manželů, kteří si při uzavření manželství ponechali svá dosavadní příjmení, a který žádá ke svému dosavadnímu příjmení přijmout příjmení společných dětí, na kterém se dohodli při uzavření manželství; příjmení společných dětí je jako první v pořadí,
f) jednoho z manželů, který přijal při uzavření manželství souhlasným prohlášením společné příjmení a jako druhé v pořadí si ponechal své dosavadní příjmení, na příjmení společné, nebo
g) jednoho z manželů, který přijal při uzavření manželství souhlasným prohlášením společné příjmení a jako druhé v pořadí si ponechal své dosavadní příjmení, na příjmení dosavadní,
h) jednoho z manželů, kteří si při uzavření manželství ponechali svá dosavadní příjmení, a který žádá ke svému dosavadnímu příjmení přijmout manželovo příjmení jako společné příjmení; změna příjmení se vztahuje i na příjmení společných nezletilých dětí, i když nebyly zahrnuty do žádosti.
Rozvod a sňatek v ten samý den se nedá udělat, protože pokud budete rozvedení, pak musíte čekat na právní moci rozhodnutí a až potom se můžete oddat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den! Já bych se chtěl zeptat, že jak si mohu změnit své příjmení? Mám 19 let. Moji rodiče jsou rozvedení. Chtěl bych si změnit své příjmení kvůli mému otci, který nemá žádný zájem o mě přičemž mě teď udal i na soud kvůli zrušení vyživovací povinnosti, a já už nechci mít s ním žádný kontakt ani jeho příjmení. Za Vaši odpověď předem děkuji!
Dobrý den,
změnit jméno nebo příjmení lze na základě podání žádosti. Postup upravuje zákon o jménu a příjmení, a to v § 6, podle kterého Změnu jména nebo změnu příjmení lze povolit, zvláště pokud jde o jméno a příjmení hanlivé nebo pokud jsou k tomu důvody hodné zvláštního zřetele. Na povolení změny jména nebo změny příjmení je příslušný okresní úřad podle trvalého, popřípadě posledního trvalého pobytu.
(1) Žádost o změnu jména nebo změnu příjmení musí být písemná a musí obsahovat
a) jméno, příjmení, datum a místo narození a rodné číslo osoby, které se žádost týká, a datum a místo uzavření manželství, jestliže osoba je ženatý muž nebo vdaná žena,
b) místo trvalého pobytu v České republice, místo posledního trvalého pobytu v České republice nebo místo obvyklého pobytu v cizině osoby, které se žádost týká,
c) jméno nebo příjmení, které si osoba, které se žádost týká, zvolila,
d) jméno, příjmení, datum a místo narození manžela nebo nezletilých, pokud se vztahuje změna příjmení i na tyto osoby,
e) údaj o státním občanství osoby, které se žádost týká,
f) odůvodnění žádosti.
(2) K žádosti o změnu jména nebo změnu příjmení je nutné předložit originál nebo ověřenou kopii těchto dokladů:
a) rodný list osoby, které se žádost týká,
b) oddací list, pokud osoba, které se žádost týká, je ženatý muž nebo vdaná žena,
c) pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu manželství, jestliže osoba, které se žádost týká, je rozvedená,
d) úmrtní list manžela, pokud osoba, které se žádost týká, je vdovec nebo vdova,
e) občanský průkaz osoby, které se žádost týká, pokud jej má mít,
f) jiný doklad totožnosti osoby, jíž se žádost týká,
g) doklad o státním občanství České republiky osoby, které se žádost týká, pokud jej má mít,
h) veřejná listina nebo doklad o státním občanství i jiného státu, pokud jde o změnu jména nebo změnu příjmení podle § 6 odst. 2 a 5 .
Změna jména nebo příjmení je zpoplatněna správním poplatkem ve výši 100 eur.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dá se změnit příjmení, abych si dal příjmení po mamince, která už nežije?
Dobrý den,
podle ust. § 6 zákona o jménu a příjmení platí, že "změnu jména nebo změnu příjmení lze povolit, zvláště pokud jde o jméno a příjmení hanlivé nebo pokud jsou k tomu důvody hodné zvláštního zřetele."
Zákon neříká o tom, co jsou důvody hodné zvláštního zřetele.
Tj: Je třeba podat žádost na příslušný okresní úřad na změnu příjmení a uvést důvody.
Podle ust. zákona o správních poplatcích je poplatek za tento úkon 100 €.
Poznamenáváme, že pokud by Vaše nynější příjmení bylo hanlivé a žádali byste změnu příjmení právě z důvodu hanlivosti, pak je správní poplatek 3 €.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych se informovat, jak si mohu změnit příjmení po uzavření manželství v Německu. Podával jsem žádost na příslušný obecní úřad, ale jelikož Slovensko nezná status manželství osob stejného pohlaví, tak mi žádost o změnu příjmení zamítli. Je si možné změnit příjmení (chtěl bych si své příjmení doplnit o manželovy příjmení) nějakým jiným způsobem nebo jinou žádostí? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Faktem je, že náš právní řád není konstruován tak, že by počítal s manželstvím osob stejného pohlaví. Is ohledem na uvedené proto zákon o jménu a příjmení výslovně neupravuje možnost změny příjmení po uzavření manželství osobami stejného pohlaví. Aplikovat na danou situaci nelze ani zákon o rodině, který v našem právním prostředí výslovně počítá pouze se sňatkem osob rozdílného pohlaví.
Podle zákona o jménu a příjmení se změna příjmení možně povolit, zvláště pokud jde o jméno a příjmení hanlivé nebo pokud jsou k tomu důvody hodné zvláštního zřetele. Kromě toho tento zákon upravuje i jiné životní situace, kdy se změna provede, ale ty se na Vás nevztahují.
Jak nejschůdnější cesta se mi jeví argumentace důvody hodnými zvláštního zřetele, přičemž pokud správní orgán vaší žádosti nevyhověl, můžete se bránit v řádném Instanční postupu, případně v rámci správního soudnictví. Osobně si umím představit i to, že se daný problém takříkajíc "vytáhne" až k evropským institucím.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Dobrý den. Jsem 10 let rozvedená. Chci si dát změnit příjmení na své dívčí. Na jakém úřadě se mám informovat o dalším postupu? Děkuji.
Dobrý den,
změnu příjmení po rozvodu třeba řešit na matričním úřadě příslušné obce / města.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Jak mohu změnit příjmení?" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu