Dobrý den, máme rodinný dům, který je rozdělen na ideální poloviny. Je rozdělen na dvě bytové jednotky, ale není to zapsáno v katastru nemovitostí. Zajímalo by mě, jestli mohu spolumajitelku tlačit do toho, aby se to dalo do pořádku a zapsalo se do katastru - viz. prohlášení vlastníků. Dále bych se chtěla zeptat,jestli bude potřeba můj souhlas, pokud by spolumajitelka chtěla svou polovinu prodat.
Dobrý den, dle Občanského zákoníku, § 1140 odst. 2, můžete jako spoluvlastník domu žádat o tzv. oddělení ze spoluvlastnictví, pokud danou nemovitost lze rozdělit.
Lze takto učinit buď dohodou nebo v případě sporu návrhem k soudu. I zde Občanský zákoník pamatuje v ust. § 1165 na rozdělení domu na bytové jednotky: Jednotka vznikne, pokud o tom rozhodne soud při oddělení ze spoluvlastnictví, při zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, při zúžení společného jmění nebo při vypořádání společného jmění.
Tedy s ohledem na to, že máte nárok na rozdělení domu na 2 bytové jednotky, které budou zapsány i v KN, doporučuji se sestrou dohodnout a vyhnout se tak soudnímu řízení. K rozdělení je nutné nejen prohlášení vlastníků, ale také půdorysná schémata podlaží domu.
Co se týče prodeje ideální poloviny nemovitosti, může ji sestra prodat pouze s Vaším souhlasem, přičemž máte předkupní právo k dané polovině.
Dobrý den, v roce 2019 za manželství mi manžel daroval polovinu domu, jsem uvedená i v katastru nemovitostí. Bohužel si manžel našel mladší ženu, rozvedli jsme se a všemožným způsobem se mě nyní snaží z nemovitosti dostat. Zatím bez úspěchu .Nyní dal nemovitost na prodej, podíl na nemovitosti, uvadí v inzerátu dům jako dvougenerační, doopravdy tam jsou dvě bytové jednotky. S manželem jsme se dohodli, že on bydlí nahoře a já dole v přízemí, téměř již 3 roky. Po rozvodě mi zůstalo spousta zvěře, nevím co a jak .Jaké mám možnosti? Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
jelikož máte dům v podílovém spoluvlastnictví dle ustanovení § 1115 občanského zákoníku, bude nutné toto spoluvlastnictví zrušit a vypořádat. Pokud nejste schopni se s manželem domluvit mimosoudní dohodou o vypořádání spoluvlastnictví, budete se muset obrátit s návrhem na soud. Návrh na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví se podává k místně příslušnému okresnímu soudu. V návrhu uvedete, jak si přejte spoluvlastnictví vypořádat – tedy ve Vašem případě, že si přejete, aby soud přikázat byt do Vašeho výlučného vlastnictví s tím, že přítelkyni následně finančně vyplatíte. Je však důležité upozornit na to, že soud není tímto návrhem vázán a může rozhodnout odlišně. V této situaci se jako nejpravděpodobnější řešení nabízí celkový prodej nemovitosti s rozdělením finančního zisku mezi oba spoluvlastníky. Pokud se totiž nedohodnete a oba budete trvat na to, že si přejete setrvat v bytě a mí ho ve svém vlastnictví, soud jej pravděpodobně přikáže prodat. Spoluvlastnictví se dá zrušit několika způsoby, mezi ně patří výše zmíněný prodej s rozdělením zisku, přikázání do výlučného vlastnictví jednoho ze spoluvlastníků, nebo rozdělením společné věci – což v tomto případě pravděpodobně bude možné.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu