Dobrý den, můj přítel, kterého si chci vzít, je vlastníkem rodinného domku, ve kterém nyní bydlíme. On platí na dům hypotéku na 30 let a zajímá mě, jestli jsem i já spoluvlastník hypotéky, a když by v manželství nemohl splácet hypotéku, tak jestli ji musím platit já.
Dobrý den, i po uzavření manželství bude nadále platit, že nemovitost a hypotéka jsou manžela.
Po uzavření manželství bude však hypotéka splácena ze SJM, neboť dle Občanského zákoníku, ust. § 709, je součástí SJM je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli manželé společně za trvání manželství. V případě rozvodu byste následně mohla požadovat náhradu, neboť za trvání manželství by byl dluh manžela hrazen z masy tvořící SJM. Bohužel však doposud nebyla stanovena ustálená judikatura (která je ale v současné době v řešení), zda by Vám tato náhrada přiznána byla nebo ne, jelikož v současné době rozhoduje o podobné věci Nejvyšší soud ČR, ale s opačným názorem. Nejvyšší soud totiž dovodil, že peníze vynaložené na potřeby života rodiny a potřeby rodinné domácnosti ze společného jmění manželů se nenahrazují; nejde totiž o to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek
. Částky vynaložené takto na zajištění bydlení rodiny tedy nejsou předmětem vypořádání.
Co se týče nesplácení hypotéky manželem, můžete si sjednat podmínky formou předmanželské smlouvy. Pokud se pro tuto variantu nerozhodnete, platí pravidlo, že dluhy vzniklé před manželstvím hradit nemusíte, ale zadlužení se bude vztahovat na tzv. ideální polovinu zadluženého partnera, tedy i na část SJM.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu