Otázka

Dokdy mohu podat žalobu na vypořádání SJM?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, pravomocně rozhodnutí soudu po rozvodu je 13. 7. 2015, chci Vás poprosit o info, do jakého termínu nejpozději musím požádat soud o rozdělení SJM, abych nezmeškala termín. Předem děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

podle § 149 odst. 4 občanského zákoníku Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu , v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.

Podle § 122 odst.2 a 3 občanského zákoníku Konec lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá událost, od níž lhůta počíná. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty na jeho poslední den. Pokud poslední den lhůty připadne na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

Vaše SJM zaniklo právní mocí rozhodnutí o rozvodu, tedy dne 13.07.2015. Tříletá lhůta uplyne o tři roky, tedy 13.07.2018. Do 13.07.2018 můžete podat k soudu žalobu (žaloba musí být do daného dne doručena soudu, nestačí ji v ten den odeslat poštou), případně vypořádat SJM dohodou. Tato lhůta se totiž vztahuje na dohodu o vypořádání SJM a po jejím uplynutí se již na vypořádání není možné dohodnout.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den Rodiče se rozvedli a zrušily BSM. otec zůstal bydlet v rodinném domě který není vypořádání. od rozvodu uplynulý 2roky cca. Moje otazka je ci a kdy Může otec přepsat svou polovinu domu na jedno z děti a ake úkony to bude obnáší. Dakujem za odpoved

28.08.2022
Odpověď

Dobrý den, sepíše než se majetek, který byl v BSM nevypořádá mezi manželi, není možné určit přesný podíl na majetku jednoho z manželů, tým pádem Váš otec Nemůže přepsat svou polovinu domu, protože v BSM neexistují podíl ve vlastnictví a Nejprve je třeba BSM vypořádat , aby bylo možné určit podíl vlastnictví na domě Vašeho otce. V případě, že do 3 let od zrušení BSM nedojde k dohodě o vypořádání nebo jeden z manželů nepodá návrh na vypořádání na soud, platí fikce, že majetek se rozdělí na polovinu, resp. Nemovitost budou vlastnit oba v podílovém spoluvlastnictví, každý rovným dilemat. Následně po vypořádání Může Váš otec svůj podíl převádět na jiné osoby.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Manželka se rozhodla podat Žádost o rozvod. Žijeme spolu 12 let, z toho 10 jako manželé. Bydleli jsme spolu v Jejím bytě (5 let), který Prodané a Koupili jsme rodinný dům, který jsme napsali na nás oba. Před rokem si našla v práci vztah. Nyní s odůvodněním, že na tom co ona vlastní jsem se nijak nepodílel. Doufám, že nebude musela mou osobu finančně vypořádat Ohlédneme SJM. Máme spolu 2 děti (9 a 7 let). Já jsem se rozhodl odejít před dvěma měsíci do podnájmu, protože to bylo psychicky neúnosné. Jak mám postupovat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, je třeba si uvědomit, že rozvod manželství a následné vypořádání zaniklého SJM jsou dvě odlišné řízení, které nemají žádnou Vzájemná souvislost. V současnosti probíhá řízení o rozvod manželství a úpravu výkonu rodičovské odpovědnosti na čas po rozvodu k nezletilé dětem. Teprve když bude toto řízení pravomoci ukončení a Vaše manželství rozvedení, dojde zároveň k zániku SJM. Po zániku SJM je třeba její vypořádat buď dohodou nebo soudní rozhodnutím ve lhůtě 3 let, jinak se uplatní zákonná domněnka vypořádání SJM upravena v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku. V rámci vypořádání SJM se v prvé řadě zjišťuje tzv. masa SJM (tj zjišťuje se, které věci patří do SJM) a následuje je jen výlučně na Vás dvou jak se dohodnete o vypořádání SJM. V případě, že se dohodnout nedokážete, budete musela vy nebe ona podat ve lhůtě 3 let od zániku SJM žalobu o vypořádání SJM, jinak se uplatní výše zmíněných zákonná domněnka.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do kdy si mohu po rozvodu nárokovat SJM? Děkuji.

03.04.2021
Odpověď

Dobrý den. Ve smyslu zákona platí, že zánikem manželství (nejčastěji rozvodem) zaniká i společné jmění manželů (dále jen SJM). Následně zákon dává možnost bývalým manželem vypořádat jejich zaniklé SJM, a to buď dohodou nebo v rámci soudního řízení. Pokud se však manželé nedohodnou nebo nepodají do tří let od zániku SJM návrh na jeho vyporaidanie, uplatní se zákonná nevyvratitelná domněnka upravena v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku.
Podle zmíněného ustanovení platí: "Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
S poukazem na výše uvedené skutečnosti lze konstatovat, že na vyporaidanie SJM po rozvodu máte tři roky od rozvodu manželství. Po marném uplynutí tří let od zániku SJM se uplatní zmíněná nevyvratitelná domněnka.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat jako nejjednodušší vypořádat SJM po rozvodu. Jelikož vlastníme nemovitost, kterou bych chtěla po rozvodu přepsat na manžela. Je možné to sepsat i dohodou u advokáta nebo jen u soudu? Je tam nějaká lhůta do kdy by to mělo byt? Děkuji.

15.06.2021
Odpověď

Dobrý den. Vypořádat SJM po rozvodu manželství možná dohodou nebo rozhodnutím soudu. A se víte dohodnout lze sepsat dohodu u advokáta nebo mediátora. Nemusíte jít k soudu. Pokud je předmětem vypořádání SJM nemovitost, dohoda musí být písemná a podává se spolu s návrhem na vklad do katastru. Vypořádat SJM je třeba nejpozději do 3 let od právní moci rozvodu manželství.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dokdy mohu podat žalobu na vypořádání SJM?" a chcete pomoci?

Podotázka

Prosím Vás, pokud jsme byli rozvedeni v roce 2016 a já vůbec nejsem spokojena s výškou výživného a rozdělení majetku, dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji.

16.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

pokud došlo k platnému rozdělení majetku, ať už ve formě dohody nebo rozhodnutí, tyto již nelze měnit. Pokud jde o výživné, neuvádíte sice o jaké výživné se má jednat, avšak při výživném platí, že rozhodnutí o výživném je možné měnit, pokud se změní poměry za kterých bylo určeno. V takovém případě by bylo možné podat soudu návrh na změnu rozhodnutí o výživném (zvýšení, snížení apod.).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace