Otázka

Dělení majetku po rozvodu - míra přičinění


Položit otázku
Otázka

Po 18 letech manželství se rozvádím, manželka mě přítele, jsem invalidní důchodce s onkologickým onemocněním, mame 3 děti 18, 15 a 6. Roky pracuji v zahraničí az toho jsem financoval výstavbu našeho domu. Manželka, co se týče stavby nefinancovala nic. Pozemek na stavbu jsem dostal do daru od svého otce. S výstavbou domu mi pomáhala jen moje rodina a moji známí. Chtěl bych vědět, zda při dělení majetku se bere ohled na míru přičinění resp. na to, kdo z manželů jakou měrou přispěl k tomu co jsme společně vybudovali.

Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následovně a současně vyslovujeme i svůj právní názor:

I. PRÁVNÍ ÚPRAVA

Základní právní úprava Vámi uvedené problematiky je obsažena v ust. Obč. zákoníku / dále jen "OZ" /.

Jak je Vám jistě známo, ve společném jmění manželů (dále jen "SJM") je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka / § 143 OZ /

Bezdpodielové spoluvlastníctov může zaniknout i za trvání manželství (oprávnění k podnikání), což Váš případ není, a předpokládáme, že SJM u Vás nedošlo k modifikaci SJM formou sepsání notářského zápisu (rozšíření, zúžení SJM, vznik SJM ke dni zániku manželství).

Píšete, že se rozvádíte se, takže právní mocí rozsudku o rozvodu manželství zanikne u Vás SJM a tedy na Vás bude se na Vás vztahovat ust. § 149 a § 150 OZ:

§ 149: Jestliže zanikne společné jmění, provede se vypořádání podle zásad uvedených v § 150 . Pokud dojde k vypořádání dohodou, jsou manželé povinni vydat si na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali. Pokud se vypořádání týká nemovitostí, dohoda vyžaduje písemnou formu a účinnost nabývají vkladem do katastru.

§ 150: Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti.

Je třeba uvést, že pro případ vypořádání dohodou se můžete dohodnout bez ohledu na ostatní ustanovení ohledně vyporadúvania SJM, tj: podíly manželů na vypořádání SJM dohodou nemusí představovat podíl po 1/2.

Pokud se vypořádání neprovede dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.

Pro případ, že byste se ve lhůtě do 3 let od rozvodu manželství nedohodli na vypořádání SJM a nepodali byste návrh k soudu, pak platí ust. § 149 odst. 4 OZ:



"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.

Pokud se po vypořádání společného jmění manželů rozhodnutím soudu nebo dohodou objeví majetek, který nebyl zahrnut v rámci vypořádání, platí pro něj domněnka uvedená výše. "


II. MOŽNOSTI ŘEŠENÍ

Na Vaši otázku ohledně toho, že podle Vašeho názoru jste měl větší resp. většinový podíl na rozšíření a zvelebování SJM, uvádíme následující:

1. / Pozemek: Jestliže je tento napsaný na LV s takovým stavem, jak jste ho získal jako píšete darem od otce, tedy je zapsán na Vašem měně, pak pozemek nepatří do SJM a nebude předmětem vypořádání.

2. / Nemovitosti - rodinný dům - pomoc rodiny: Uvádíme svůj názor, že pokud na výstavbě domu Vám pomáhaly Vaše rodina a přátelé, podle našeho názoru, práce, kterou oni vložili do nemovitosti, není předmětem vypořádání v rámci BMS. Rovněž v případě soudního řízení, není důvod jejich práci zahrnout do vnos do SJM ze strany Vás i když se jednolité o Vaši rodinu a Vašich přátel, jelikož práce dělali pro Vás jako rodinu - pro Vás a Vaši manželku a děti. Tolik ohledně výpomoci rodiny.

3. / Financování výstavby RD: Píšete, že jste pracoval v zahraničí a peníze jste investoval do financování výstavby domu. Podle ust. § 150 OZ platí:

"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "

4. / Ohledně zásluh o nabytí majetku, jeho zvelebení a argumentaci Vašim vyšším příjmem a následně vypořádání SJM po rozvodu s ohledem na Váš vyšší příjem než určující kritérium pro vyšší podíl na majetku je nejlepší citovat z judikatury, která je pro dobrým Vás argumentem v případě vypořádání SJM jak dohodou, tak i v případě soudního řízení (citujeme):

KS Nitra 9Co / 74/2013 06. 02. 2014:

"Dalšími zásadami při vypořádání SJM je zásada ochrany zájmů nezletilých dětí, jakož i míra přičinění se o společný majetek a péči o rodinu. V rámci toho je třeba vzít v úvahu i to, jak se ten který z manželů staral o rodinu a jak se zasloužil o nabytí a udržení společného majetku. Přihlédnutí na míru přičinění manželů ao nabytí a udržení společných věcí nelze brát paušálně podle výšky příjmů toho kterého manžela a mechanicky v takovém směru, v jakém přispívaly na potřebu rodiny a společné domácnosti. Pokud se oba manželé náležitě starali o rodinu a společným úsilím dbali o zajištění potřeb, společný majetek se mezi nimi zpravidla rozdělí stejným podílem. Výchozí hledisko rovnosti podílů nelze zachovat pouze v takovém případě, pokud si některý z manželů počínal nezodpovědně, utrácel úspory nebo jinak poškozoval rodinu / půjčky pro svoji potřebu jen jednoho z manželů apod./ "

 

Nález ÚS SR z 13.3.2013, sp. zn. I. ÚS 537 / 2012-37:

Ústavní soud se zároveň ztotožňuje s právním názorem uvedeným v rozsudku NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2914/99 a vztahujícím se i na posuzovanou věc, podle jehož znění § 150 OZ nevylučuje, aby soud vyjádřil rozdílnost podílů manželů při vypořádání společné věci přihlédnutím na to, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí i udržení společné věci, a to tak, že věc přikáže do vlastnictví tomu z manželů, který se o nabytí a udržení společné věci zasloužil výlučně, resp. v převážné míře, aniž by mu uložil povinnost, aby druhému manželovi, který se o jeho nabytí a udržení nezasloužil, na vyrovnání podílu zaplatil určitou finanční částku. Zákon explicitně neupravuje způsob nerovného vypořádání, a nepoměr / pozn. : Nepoměr / může být tak vyjádřena nejen procentem či zlomkem, ale i přikázáním věci jednomu z manželů, aniž byl zavázán finančně se s druhým manželem, pokud jde o tuto věc, vypořádat.

ZÁVĚR:

Z uvedeného vyplývá, že vyšší příjem jednoho z manželů není vždy kritériem toho, že tento při vypořádání SJM na základě této okolnosti nabude proto větší podíl na majetku v SJM. Bere se v úvahu péči o děti a společnou domácnost, ale může být kritériem při vypořádání majetku, na který bude zřetel soud při svém rozhodování.

Vzhledem k okolnosti, že máte kromě jiných i 3 děti, jakož i vzhledem na Váš zdravotní stav / ID /, jakož i předmět řízení - vypořádání SJM, poznání bližších okolností (předmět SJM, příjmy manželů, péče o děti ze strany manželů) - doporučujeme osobní konzultaci s advokátem.

Můžete se obrátit i na naši advokátní kancelář na hlavní email: advokat@ficek.sk .

Věříme, že jsme Vám pomohli.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, jsem podruhé vydata. Nynější manzel Měl před manželstvím 3 roky, mezi ně patří i hypotéka na byt. Nyní BYDLÍME v jeho bytě a vse splácejí společné. Manzel ma i 3 bazény - studenty, které žijí s matkou. Chtěla bych věděla, jak by to bylo s rozdělením majetku - bytu, kdyby se náhodou něco stalo manželovi? Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den, v případě, že Váš manžel nezanechá závěť, dědictví se rozdělí mezi Dědice podle zákona. Ve smyslu § 473 občanského zákoníku, v první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dilemat. POKUD nedědí některé dítě, nabývají jeho dědičkou podílu stejným dilematu jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dilematu jejich potomci. V úvahu tedy jako Dědicové přicházejí děti Vašeho manžela, případně jejich potomci a Vy. Dovoluji si Vás upozornit, že v řízení o dědictví dojde Nejdříve k vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů, v rámci kterého byste mohli požadovat náhradu části prostředků, které byly použitými na byt jako na výlučný majetek Vašeho manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Nemovitý majetek bez majetkového vyrovnání zůstává v podílovém spoluvlastnictví obou manželů po jak dlouhou dobu po rozvodu? Byt je psaná pouze na mě na katastrální úřad, dokonce jsem ho založila v případě hypotéky a nikdo nevyžadoval podpis druhého manžela. Bývalý manžel mi podepsal pouze před právníkem, že se tohoto bytu vzdává ve prospěch mě. Může tento byt spadat po manželově smrti do jeho pozůstalosti? Musela bych vyplácet podíl z bytu jeho dětem?

Odpověď

Dobrý den, Rozhodující otázkou je, zda byt patřil nebe nepatří do majetku tvořícího společné jmění manželů (SJM). V případě, že Nemovitost byla součástí SJM, po jeho zániku se můžete s manželem o jeho vypořádání dohodnout. Předpokládám, že jste tak učinili, nakolik jste uvedli, že Váš bývalý manžel se bytu vzdal a to ve váš prospěch. Dohoda o vypořádání SJM, které tvoří i nemovitosti, musí být písemná a podpisy obou z Vás jako spoluvlastníků musí osvědčí. Jinak tato dohoda není způsobilá k zápisu vlastnického práva vkladem do katastru nemovitostí. Dovoluji si Vás upozornit, že samotný zápis v katastru nemovitostí se považuje za závazný a věrohodný, Dokud se neprokáže opak. To znamená, že i když jeden z manželů je uveden v katastru jako výlučný vlastník bytu, druhý z nich ještě Může prokazuje, že Nemovitost patří do SJM a domáhat se jeho vypořádání. Podle § 149 odst. 4 občanského zákoníku, POkud do tří let od zániku společného jmeno manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádání rozhodnutím soudu, platí, Pokud jde o movitých věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movité věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíl obou spoluvlastníků jsou Stejné. Totéž platí Přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. Po vzniku, není trvání podílového spoluvlastnictví dotčených plynutím času.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Mám kamarádku, která je sice poprvé vdaná ale její manžel je už ženatý po 2 krát. Z Prvního manželství mě on 2 děti. Spolu s manželem si Koupili Nemovitost. Prosim jak to bude v případě, kdy ona už děti s manželem Mít nebude, komu případně po jeho smrti jeho část majetku? Jeho dětem, zda její? Děkujeme.


28.03.2021
Odpověď

Dobrý den. Zákon rozeznává dědění podle dědičkou skupin. Po smrti manžela vzhledem k tomu, že Měl manželku i děti (je jedno jestli děti s nynější manželkou, nebe děti z předchozího manželství) by se uplatnilo dědění z první skupiny, tj dědí zůstavitelovy děti a manžel, a to každý z nich rovným dilemat. Nejdříve se vypořádat společné jmeno manželů a až to, co je určeno jako majetek zůstavitele bude následovat předmětem dědění. Všechny děti dědí, tj manželské, mimomanželské, osvojené. Zákon nedělá Rozdíly. Jestliže v první skupině nedědí některé dítě zůstavitele, jeho dědičkou podíl nabývají stejným dilematu jeho děti, tj zůstaviteli vnuci.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace