Dobrý den, nemáme s manželem SJM. Jsme spolu 20 roků, nemáme společné děti. Manžel vlastní nemovitosti. K jedné mám zřízené věcné břemeno /služebnost/ k bezplatnému užívání celého bytu. Pokud by manžel zemřel a nezanechal závěť, mohu po něm dědit?
Dobrý den, dědictví není vázáno na společné jmění manželů, což níže podrobněji vysvětlím.
Pokud zůstavitel sepíše závěť, může si sám rozhodnout, jakým způsobem rozdělí dědictví (ovšem nesmí opomenout své děti, kteří spadají do kategorie tzv. nepominutelných dědiců). Pokud však nesepíše závěť, bude se dědit dle zákona, a to na základě tzv. dědických tříd. Jako manželka spadáte do kategorie tzv. první třídy dědiců, ve které je v ust. § 1635 Občanského zákoníku stanoveno: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tedy, pokud by zůstavitel nezanechal závěť, budete dědit Vy jako manželka a případně pokud má Vás manžel děti, tak i děti, a to stejným dílem bez ohledu na to, zda máte SJM či nikoliv.
Pokud mají manželé SJM, vypořádává se v rámci dědického řízení SJM tak, že se vypořádá a část vypořádaného SJM zemřelého manžela se stává součástí dědictví, což se však netýká Vašeho případu
Dobrý den, jsem vdaná 4 roky, mám 2 děti z předešlého manželství a manžel 1 dítě z předešlého. Bydlíme spolu v domě, který je psaný na něj. Kdyby se s ním cokoliv stalo, jak to bude s domem?
Dobrý den, v případě úmrtí Vašeho manžela je možné řešit dědické řízení několika způsoby.
Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Sepsáním závěti může zůstavitel pro případ své smrti vyřešit své majetkové záležitosti a předejít tak následným majetkovým sporům mezi dědici (tedy ve spolupráci s notářem je možné sepsat závěť, která stnoví například i podmínky dědictví dané nemovitosti a její užívání s tím, že notář zajistí, aby nebyly pominuti nepominutelní dědicové-potomci zesnulého). Pokud zůstavitel pořízení nesepíše, bude se dědit na základě zákonné posloupnosti, kdy v ust. § 1635 a násl. OZ jsou stanoveny tzv. dědické třídy, jichž je celkem 6.
S ohledem na to, že by případně po manželovi zůstal jeho přímý potomek a Vy, coby manžela, připadala by v úvahu první třída dědiců.
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
S ohledem na výše uvedené by se nemovitost rozdělila mezi Vás a potomka zesnulého stejným dílem.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu