Dobrý den. Já ai manželka jsme Slováci. Máme spolu 2 letého syna. Žijeme již 15 let v zahraničí, jsme manžely od 2007 a manželství bylo uzavřeno na Slovensku. Oba mame zájem o rozvod, mame společný byt. Manželka pracuje ai já pracuji částečně a zbývající čas věnuji synovi. V naší domácnosti jsou často hádky a psychické napadání. Chci se zeptat, zda je v mém případě se možné rozvést na Slovensku a co by bylo pro mě výhodnější? Na co mám všechno nárok pro dítě i pro sebe a jak je to s vypořádáním si finančních zájmů. Manželka si během manželství sporila já rovněž, mame dům, který jsme koupili ještě před svatbou na polovinu. Na jaké výživné mám z Vašeho pohledu nárok, protože mám dítě?
Dobrý den, ve Vašem případě je rozvod na Slovensku možný.
Jelikož neznáme detailní podmínky rozvodu v zemi, ve které žijete, proto Vám nedokážeme posoudit co je výhodnější. Určitě však vím říci, že na Slovensku se dá rozvod urychlit.
Otázku výživného na děti je možné řešit i v uvedené zemi, což by mohlo být výhodnější, pokud byste se nestahovali na Slovensko. Příslušnost sudu, který by rozhodoval o dítěti je v místě bydliště dítěte.
Nemovitosti se řeší ve státě, kde se nacházejí. Slovenský soud podle současné právní úpravy nemůže rozhodnout o domě v jiné zemi.
Doporučuji Vám následující postup: Zkuste v uvedené zemi jít za advokátem, zeptejte se ho na celý postup, výhody, termíny a pak nám napište a my to skonfrontovať s našim právem a podle toho se rozhodnete, co je pro Vás jednodušší.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den přeji. Pisem jménem své kamaratky. Ona je občankou Polské republiky. Vydala se loni za Čeĥa na Slovensku. Oba vsak žijí v Irské republice. Zde nastává problém, jelikož Irsko rozvádí az po par let separace. Avšak její manžel nechce podepsat separační papíry. Proto potřebuje zjistit, zda by to nebylo jednodušší udelat na Slovensku bez jeho souhlasu. Jsem si vědoma, že bez dohoty to bude na dlouho, avsak ona potřebuje aspoň potvrzení, že je v rozvodovém konání. Nežije uz ve spolecne domacnosti, ale maji malou nezletilému dcerku. dakujem
Dobrý den, pokud by chtěla ona, aby byly rozvedení na Slovensku, musela by ona žít na území České republiky alespoň jeden rok. To je podmínka pravomoci Slovenská soudů k rozvodu, pokud je občankou Polska. Druhá možnost je, že požádá o rozvod v Polsku, tam by stačilo 6 měsíců bydlení v Polsku a to bezprostředně před podáním návrhu na rozvod. To, že bývá v Polsku respektive na Slovensku není třeba nějakým způsobem prokázat (pokud to protistraně nenamítne), stačí, pokud to uvedete v návrhu. Pokud by to však manžel popřel, musela by to prokázat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Jsem 10 let vdaná za Švýcara a nakolik tam vůbec nežiji nevím, jaké kroky podniknout na to, abych se mohla rozvést, protože jsem neznalá v oblasti práva ve Švýcarsku. A sňatek byl uzavřen ve Švýcarsku. Za radu předem děkuji.
Dobrý den, rozvést se můžete i na slovensku, není podstatné, kde byl uzavřen sňatek. Ve Vašem případě, pokud jste Slovenka je možný rozvodu iv SR. Pro rozvod urychlit, napište nám, pomůžeme vám s tím.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Také mám manžela Švýcara. Nemáme děti, vrátila jsem se na Slovensko před více než 3 měsíci. Chtěla bych se rozvést. Mohu Vás kontaktovat s pomocí? Co si mám připravit?
Dobrý den, pokud nemáte děti, rozvod bude jednodušší. Připravte si oddací list, věc probereme osobně nebo telefonicky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, v září to byly tři roky co jsem se vydala ve Švýcarsku, ale momentálně už půl roku žiju na Slovensku a chci se nechat rozvést ... mame spolu tříletého syna kterého chci získat do mé péče- (momentálně vybavuji pro syna slovenské občanství , jelikož je narozený ve Švýcarsku) potřebovala bych pomoci jak s rozvodem tak s vytčeným výživného jako na malého tak i pro mna kedze od narození syna nepracuji a nemam žádný příjem. Věděla by mi v tom vaše kancelář pomoci? ačkoliv s cestováním do Ba by byl asi problém kedze mam syna u sebe. dakujem za odpoved
Dobrý den, s rozvodem jakož i určením výživného na dítě Vám umíme pomoci. Bude třeba, abyste měli oddací list a rodný list dítěte. Pokud se Vám ho nepodaří zajistit, můžeme Vám pomoci to vybavit.
Výživné na dítě se určuje v řízení o rozvod manželství. Výživné na Vás se však určuje v jiném řízení. Je tedy třeba podat dva návrhy.
Co se týče cestování do BA, s tím si nemusíte dělat starosti, máme pobočky (spolupracujících advokátů) naší kanceláře.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Bydliště v zahraničí a rozvod na Slovensku" a chcete pomoci?
Dobrý den, mam otazku: Mam měsíční dceru se Švýcary s kterym nejsem vydata, chci aby se určil otcovství a následně zažádat o alimenty nevím aky je postup s partnerem jsme rozptýleni a on vylučuje možnost udělat test DNA na Slovensku neboť prý nevěří Slovákům .. .akym způsobem mozem vyřešit můj problem dakujem
Dobrý den, na řízení je příslušný sud, kde mě dueta obvyklý pobyt. Pokud na slovensku, podejte návrh na slovensku a přes sud žádejte DNA. Da se to řešit i dožádaný našeho sudu na švýcarský sud. Takze mu mohou dělat testy i ve Švýcarsku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Jsem 9 let vdaná za Rakouského občana. Probíhá rozvod ve Vídni. Jsme oba důchodci. Já pobírá 320 Euro důchod na SK. Na rozvodu nemám vinu. Můj manžel mi chce platit výživné 100 Euro měsíčně po dobu 1 roku. On pobírá důchod 1700 Euro. Neměl by rozhodnout soud o výši výživného pro mě? Dočetla jsem se, že patří mi 40% po sečtení obou důchodů. Můžete mi prosím poradit, jak mám pokračovat a nač mám nárok? Předem děkuji za info a pomoc.
Dobrý den,
podle nám dostupných poznatků z rakouského práva platí v případě rozvodového řízení, že manžel, který sám nebo převážně nese vinu na rozvodu, je povinen poskytovat přiměřené výživné druhému manželovi, pokud jeho příjmy z majetků a z výdělečné činnosti, kterou je od něj možné vzhledem k životní poměry očekávat, nejsou dostačující.
Pokud vinu na rozvodu nesou oba manželé, přičemž žádný z nich nenese převážnou vinu, je možné manželovi, který není sám schopen zajistit si živobytí, přiznat příspěvek na živobytí, pokud to vzhledem k jeho potřeby a majetkové a výdělečné poměry druhého manžela odpovídá slušnosti.
Odvádět příspěvek povinnost lze časově omezit. Při rozvodu dohodou se mohou manželé svobodně dohodnout, zda jeden druhému má platit výživné nebo zda se navzájem vzdávají nároků na výživné.
Ve věci doporučujeme podat žádost o bezplatnou právní pomoc v Rakousku a na dohodu s manželem zatím nepřistupovat, neboť možnost, kterou nabízí rakouské právo je za zákonem splněných podmínek až 40% čistého příjmu.
Právní pomoc se poskytuje pouze tehdy, pokud Vy jako žadatel o právní pomoc na základě posouzení příjmu a majetku a vyživovacích povinností nejste schopna nést náklady řízení bez ohrožení ohrožení nezbytné úrovně existenčního minima umožňující snadnou životní úroveň.
Pro podání žádosti o právní pomoc se povinně používá tiskopis označené jako "ZDform 1", které pod tímto označením najdete i na internetu, případně Vám jej poskytne soud.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, potřebuji radu, žiji již 12 let v anglii s manželem jsme se brali na slovensku, mame spolu 12 letou dceru, chtěla bych podat o rozvod s tím, abychom oba nemuseli byt přítomni u soudu nakolik můj muž odešel v květnu do Čech a já mám problém dostavit se k soudu, protože mám ještě v péči svou babku, o výživné jsem podala u soudu tady v anglii, který se zabývá výživným mimo uk, musím mít v takovém případě na rozvodu nějakého advokáta a jak by měla v takovém případě vypadat žádost? A ještě jedna věc co se týče změny příjmení po rozvodu je to povinné bo jen nedávno jsem si dala dělat cestovní pas a pak bych zas po změně příjmení musela dělat nové doklady, za info děkuji.
Dobrý den, ve Vašem případě je rozvod na Slovensku možný.
Jelikož neznáme detailní podmínky rozvodu v zemi, ve které žijete, proto Vám nedokážeme posoudit co je výhodnější. Určitě však vím říci, že na Slovensku se dá rozvod urychlit.
Otázku výživného na děti je možné řešit i v uvedené zemi, což by mohlo být výhodnější, pokud byste se nestahovali na Slovensko. Příslušnost sudu, který by rozhodoval o dítěti je v místě bydliště dítěte. Úprava práv k nezletilému dítěti bude také řešit soud v Anglii.
Nemovitosti se řeší ve státě, kde se nacházejí. Slovenský soud podle současné právní úpravy nemůže rozhodnout o domě v jiné zemi.
První podmínka rychlého rozvodu je správně napsán návrh na rozvod manželství. Návrh musí splňovat všechny náležitosti podle zákona o rodině a občanského soudního řádu. Na výše uvedené stránce najdete všechny náležitosti, které musí návrh na rozvod splňovat. Pokud by návrh na rozvod nebyl správně napsán, soud Vás vyzve k jeho doplnění nebo úpravu. Výzva ze soudu přijde do 2-3 týdnů, ztratíte však zbytečně čas. Pokud chcete rychlý rozvod, nedoporučujeme spoléhat na stažen návrh na rozvod z internetu. Opakovaně se setkáváme s tím, že tyto návrhy nejsou zcela.
Návrh na rozvod manželství si můžete sepsat sama nebo Vám jej sepíše advokát.
Další podmínka rychlého rozvodu je přiložení všech příloh návrhu na rozvod a samotný návrh na rozvod v potřebném počtu. Pokud s manželem nemáte děti, nemusíte soudu zasílat jiné doklady. Soudu pro rychlý rozvod postačí oddací list ve dvou vyhotoveních (stačí fotokopie). Rovněž není třeba zasílat potvrzení o příjmu nebo doklady o bydlišti obou manželů, tyto dokumenty neovlivní rychlost rozvodu, protože soud je k rozvodu nepotřebuje. Návrh na rozvod pošlete také soudu ve dvou vyhotoveních. Fotokopie nemusí být úředně ověřeny.
Doporučuji vám určitě řešit rozvod s advokátem.
Z doslovného výkladu ustanovení paragrafu 27 zákona o rodině je zřejmé, že manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela jako společné příjmení, může do tří měsíců po právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství matričnímu úřadu oznámit, že přijímá opět své dřívější příjmení.
V případě, že o změnu nepožádáte ve lhůtě tří měsíců od rozvodu na příslušné matrice, musíte o změnu požádat na okresním úřadě v místě trvalého bydliště, kde bude nutné zaplatit i soudní poplatek.
O změnu příjmení může požádat pouze ten z manželů, který si při uzavření manželství příjmení změnil a přijal příjmení bývalého manžela. Není možné, aby manžel požadoval, aby si manželka změnila příjmení proti své vůli . V případě, že jeden z manželů přijal společné příjmení, ale zároveň si ponechal své dřívější, může matriční úřad do tří měsíců od pravomocného rozhodnutí o rozvodu požádat, aby od společného příjmení upustil a ponechal si jen předešlé příjmení.
Změna příjmení po rozvodu se nedotýká příjmení společných dětí z manželství. V případě, že byste ho i tak chtěli změnit a mezi rozvedenými manžely nedojde k dohodě, může o této skutečnosti rozhodnout soud. V případě dohody mezi manželi o změně příjmení dítěte stačí podat žádost na Okresním úřadě v místě trvalého bydliště dítěte. Pokud je dítě nezletilé nad 15 let, je nutné doložit i jeho ověřený souhlas se změnou příjmení.
Žádost o změnu lze podat v písemné formě, ale i ústně do zápisů na příslušné matrice. Ke změně příjmení po rozvodu není nutné, aby se změnou souhlasil bývalý manžel, a ani tuto změnu nemůže nijak ovlivnit.
Na matrice ke změně příjmení je nutné přiložit pravomocné rozhodnutí o rozvodu, oddací list, rodný list a doklad totožnosti. Po vyplnění tiskopisu matrika provede změnu zápisu v matriční knize o vašem příjmení do 30 dní.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu