Otázka

Vyplacení spoluvlastnického podílu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, dědeček mi daroval 1/4 z rodinného domu. Po jeho smrti jsme zůstali v podílovém vlastnictví já, moje máma a její bratr. V tom domě nebydlím a ani neplánuji. Obývá ho můj kmotr s jeho manželkou. Chci zrušit podílové spoluvlastnictví, čili se nechat vyplatit, ale on se vymlouvá, že nikde nepracuje, že nemá z čeho. Prosím poradte mi, jaký je následující postup a zda mám nějaké%, že mi vyplatí mou částku. Děkuji

Odpověď

dobrý den

podílové spoluvlastnictví se zruší a vypořádá buď na základě dohody nebo na návrh některého spoluvlastníka ho zruší a vypořádá soud. Podle § 142 odst. 1, 2 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "1) Pokud nedojde k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Pokud není rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla účelně využít a na násilné chování podílového spoluvlastníka vůči ostatním spoluvlastníkům. Pokud věc žádný ze spoluvlastníků nechce, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů. 2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku. " Tedy pokud se neumíte dohodnout, je třeba podat návrh na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k soudu a ten rozhodně jedním z výše uvedených způsobů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, na základě dědičkou řízení v roce 2007 se stal manžel polovičním vlastníkem bytu. V roce 2008 se byt prodal, kde na kupní smlouvy byl shop, on a jeho sestra. V kupní smlouva se uvedl jeho účet na Vyplacení bytu. Následně Častkov pro sestru vybral prim v bance a odevzdat ji sestry bez Potvrzení. Momentálně nám došla doporučené predžalobná výzva na vrácení dluhů, kterou jsme jí už uhradili, ale bez dokladu. Víte mi poradit, co mám dělat? Existuje promlčecí doba?

16.05.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku pro Vašeho manžela uvádí následující:
Z otázky vyplývá, že Platební místem UHRAZEN kupní ceny byl Váš bankovní účet a sestry jste v hotovosti uhradili kupní cenu prim v bance, o čem nemáte žádný doklad.
Neznámé text Vaší smlouvy, jak jste byli dohodnutý se svou sestrou o úhradě její podíl na kupní ceně podle velikosti spoluvlastnických podílů.
Teoreticky, jelikož v otázce uvádí, že podíl sestry na kupní ceně jste uhradili bez dokladu prim v bance, že Prvním dnem po připsání kupní ceny na Váš účet vzniklo na Vaší straně bezdůvodně obohacená.

Z TÉTO skutkové okolnosti je třeba teoreticky vycházet při určení začátku běhu promlčecí doby podle § 107 občanského zákoníku / viz dále /, od kdy začala běžet promlčecí doba na vydání bezdůvodného obohacená; nebe jinak: Vaše sestra od uzavřené kupní smlouvy věděla, že má být uhrazena kupní cena a tudíž mohla se domáhat Svého práva na ZAPLACEN podíl na kupní ceně.

Podle ust. § 451 a násl. Občanského zákoníku platí:
"§ 451:
(1) Kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacená vydat.
(2) bezdůvodného obohacená je majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadly, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů.
§ 454: bezdůvodně se obohatil i ten, za nějž bylo plněno, co po právu Měl plnit sám.
§ 455:
(1) Za bezdůvodně obohacená se nepovažuje, bylo-li přijetí plnění promlčení dluhu nebo dluhu neplatného jen pro nedostatek formy.
(2) Rovněž se za bezdůvodně obohacená nepovažuje přijetí plnění ze hry nebo sázky uzavřela mezi fyzickými osobami a vrácení peněz půjčení do hry nebo sázky; u soudu se však těchto plnění nelze domáhat.
§ 456: Předmět bezdůvodného obohacená se musí vydat tomu, na jehož úkor se získal. POKUD toho, na úkor koho se získal, nelze Zjistit, musí se vydat státu. "


Podle ust. § 107 občanského zákoníku platí:
(1) Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacená se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodného obohacená a kdo se na jeho úkor obohatil.
(2) nejpozději se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacená promlčí za tři roky, a jde-li o úmyslné bezdůvodně obohacená, za deset let ode dne, kdy k němu došlo. "


Neznámé text Vaší smlouvy do jaké doby jste se zavázali k Vyplacení podílu na kupní ceně Vaší sestře, ale protože od uzavření smlouvy uplynulo více než 10 let, je třeba vznese námitky promlčení; Poznamenává, že v případě uplatnění nároku cestou soudu, soud by žalobu zamítl s poukazem na ust. § 593 občanského zákoníku:

"K zániku práva proto, že nebylo ve stanovené době uplatnění, DOCHÁZÍ jen v případech uvedených v zákoně. K zániku soud přihlédne, i když to dlužníků nenamítne."

Požádejte advokátní kancelář o předložení zmocnění v písemné formě.

Následnou odpověď na predžalobnú výzvu doporučujeme konzultovat s advokátem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace